Ke schválení novely zákona o platebním styku došlo přesně 24. února a v platnost by měla být uvedena v září letošního roku. Co o novele řeklo Ministerstvo financí, které novelu vytvořilo? “Snahou Ministerstva financí není jen maximálně spotřebitelům usnadnit jejich orientaci v nabídkách jednotlivých bank, ale také zlepšit a posílit jejich postavení. Dnes je běžné, že stejné služby se v obchodních podmínkách bank označují různě, což komplikuje nejen orientaci spotřebitelů v jednotlivých nabídkách, ale také možnost srovnání,“ vyjádřil se k novele Andrej Babiš, ministr financí.
Banky čekají poměrně zásadní změny. Každému novému klientovi budou povinné ještě před uzavřením smlouvy o založení bankovního účtu předložit standardizovaný dokument s výčtem všech účtovaných poplatků za poskytované služby. Podle ministerstva financí to klientovi usnadní porovnání bank. Podle České asociace bank bude implementace této původně evropské směrnice velice nákladná.
“Směrnice očekává, že toto opatření klientům usnadní srovnání podmínek, které banky a další povinné subjekty u vymezených produktů nabízejí, a tuto rétoriku přebírají i tuzemské oficiální komentáře k návrhu novely zákona o platebním styku, jímž se směrnice implementuje. Nepopíráme, že tato úprava srovnatelnost podpoří, ale současně máme za to, že základním faktorem podporujícím transparentnost trhu je v našem případě jeho vysoce konkurenční charakter. Je nutno také dodat, že přizpůsobení bank tomuto požadavku směrnice bude nákladné,“ uvedl Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.
Bankovní klienti určitě uvítají změnu pravidel pro změnu bankovního účtu (tzv. switching). Změny se týkají zejména lhůty nutné k převedení účtu, ktera se zkrátí ze současných patnácti na dvanáct dní. Klienti si tak budou moci mnohem snáze a rychleji převést účet od jedné k druhé bance. “Spotřebitelům se tak otevře možnost snadno si převést účet do jiné banky, přičemž jim zůstane zachováno nastavení trvalých příkazů a inkas. Cílem je jednoduše změnit dosavadní banku, jestliže v jiné spotřebitel dostane lepší nabídku,“ zdůraznilo Ministerstvo financí.
„Tuto změnu určitě vítáme. Zkrácení dané doby pro změnu banky nám pomůže v lepší komunikaci s ostatními bankami, protože dle tohoto zákona i ony budou muset dodržovat určitá pravidla a určitý časový harmonogram. Právě pozdní odpovědi ostatních bank protahovaly proces změny banky až na patnáct dní," vyjádřila se konkrétně k této změně Milada Veselá, mluvčí GE Money Bank.
Změny pocítí také internetové srovnávače bankovních poplatků, jejich provoz bude nově upraven pravidly uvedených v novele zákona. Ministerstvo financí rovněž tvrdí, že tímto krokem dojde k přizpůsobení českého právního řádu evropskému nařízení o mezibankovních poplatcích. Novela zákona totiž stanoví jejich maximální možnou výši.
A jak se na novelu dívají samotné banky? Pozitivně změny hodnotí například Raiffeisenbank. „Obecně tyto změny hodnotíme jako pozitivní směrem ke klientům. Pro některé klienty bude určitě přínosem sjednocení základních/nejpoužívanějších poplatků. Také tzv. nákladový výpis jistě ocení řada klientů. Asi nejvíce ale klienti ocení to, že v případě změny banky za ně nová banka v rámci tzv. mobility zajistí kontaktování inkasních společností, kterým sama oznámí změnu účtu,“ uvedl Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.
Podle České spořitelny bude novela zákona znamenat zvýšení administrativní náročnosti a s tím spojené i vyšší náklady. Fio banka a mBank tvrdí, že novela pouze zmiňuje věci, které banky již dávno standardně nabízí. „Novela zákona zavede například účty za přiměřenou cenu pro všechny nebo povinný převod účtu z jedné banky do jiné. Jde o věci, které již standardně nabízíme - účty bez poplatků a bez podmínek pro všechny máme již řadu let, stejně tak zájemcům převedeme zdarma osobní účet z jiné tuzemské banky k nám. Proto pro nás novela nepředstavuje žádné zásadní změny ani inovace,“ řekl Zdeněk Kovář z Fio banky.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualita