Úspory.cz >> Běžné účty pro děti a mladistvé. Jaká je nabídka českých bank?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned

Neustále slýcháme a čteme, že finanční gramotnost v České republice není příliš dobrá. Proto se mnozí rodiče snaží své děti v této oblasti vzdělávat od raných dětských let. Jednou z možností, jak děti naučit správnéMU a odpovědnému spotřebitelskému chování, je vlastní běžný účet.

JAKÁ JE AKTUÁLNĚ NABÍDKA PRO ROK 2016?

Nabízí české banky dětské a studentské účty?

České banky se v požadavcích svých klientů orientují velmi dobře. V jejich nabídkách tak můžeme najít běžné účty pro dospělé (nad 18 let) i specializované účty pro malé děti a mladistvé do 18 let. Zpravidla se jedná o větší banky typu GE Money Bank, UniCredit Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a další. Některé banky však účty pro nejmenší nenabízí vůbec.

Nabídka produktů pro děti, mládež a studenty v bankách ČR:

Banka Název produktu Podmínky
Česká spořitelna Osobní účet ČS Junior 8-14 let
  Studentský účet od 15 let
Komerční banka Dětské konto Beruška 0-15 let
  Konto G2.2 15-19 let (VŠ 20-30 let)
ČSOB ČSOB Dětské konto Slůně 0-15 let
  ČSOB Studentské konto 15-30 let
UniCredit Bank DĚTSKÉ konto 0-15 let
  Konto PRO MLADÉ 15-26 let
GE Money Bank Dětský Genius 0-15 let
  Genius Student 15-27 let
Raiffeisenbank eKonto Student 15-26 let
ERA Poštovní spořitelna ERA První konto 0-10 let
  ERA osobní účet 10 let a více
Air Bank NE 18 let
ZUNO Bank NE 18 let
Equa Bank NE 18 let
mBank NE 18 let
FIO banka NE 18 let
LBBW NE 18 let
Sberbank CZ NE 18 let
Citibank NE 18 let

 

Mladé a moderní banky dětské účty nenabízí

Z výše uvedené tabulky je zřejmě, že dětské účty a účty pro mladistvé pod 18 let nenajdeme v nabídkách mladších bank. Nabídka těchto moderních bank nebývá tak pestrá a je založená na menším počtu finančních produktů. To však neznamená, že tyto banky s mladšími klienty nepočítají vůbec. Pozitivní přístup jsme našli u Air Bank či Fio banky.

Stále populárnější Air Bank se rozhodla vydat cestou menšího počtu produktů, které jsou výhodnější pro většinu klientů. Běžný účet si může standardně založit osoba starší 18 let. Studenti mívají výhodnější podmínky. A co mladiství pod 18 let?

“Dětem od 15 let mohou vystavit rodiče v rámci svého účtu platební kartu a nastavit jim na ní například měsíční limit jako kapesné. Disponenta k účtu je zatím možné založit pouze od 18 let. Během několika měsíců ale tuto věkovou hranici snížíme na 15 let spolu s tím, jak rozšíříme možnosti pro nastavování práv disponentských práv,” říká Vladimír Komjati, tiskový mluvčí Air bank.

Také Fio banka ve své produktové nabídce sice nenabízí samostatný účet pro nezletilé. Tato možnost tu však je. Běžný účet tak může nezletilému dítěti založit jeho zákonný zástupce. Nezletilé osoby mohou rovněž využívat internetové bankovnictví v tzv. pasivní podobě. Nemohou s penězi manipulovat, ale mohou na svůj účet nahlížet.

“Nezletilým od 8 let je možné k vlastnímu účtu vydat platební kartu, a to zdarma. Karty mají nižší limity - od věku 8 let včetně do 15 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 5.000 Kč, od věku 15 let včetně do 18 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 15.000 Kč. Rodiče mohou také dítěti nechat vydat kartu k některému z jejich účtů, rovněž od 8 let věku dítěte - potom je stanovení limitů transakcí na jejich zvážení,” vysvětluje Vendula Žaloudíkova z tiskového odboru.

Equa Bank, mBank, ZUNO či LBBW o vytvoření účtu pro nezletilé osoby v současné době neuvažují ani nenabízí alternativní možnosti.

Porovnejte si běžné účty online na Úspory.cz!