Úspory.cz >> Bitcoin - co je to a jak to funguje?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned

Vymyšlením Bitcoinů prý započala největší revoluce od doby revoluce průmyslové. Jeho “stvořitelem” je Satoshi Nakamoto z Japonska, který se v roce 2009 rozhodl založit Bitcoiny jako elektronický platební systém založený na matematických důkazech. Cílem bylo vytvoření absolutně nezávislého systému s nízkým transakčními náklady, který nepodléhá bankám, korporacím, ani žádným regulacím. Bitcoin nelze snadno zmanipulovat a rovněž poskytuje částečnou anonymitu.

První opravdu svobodná měna

Bitcoiny se používají k nákupu zboží na internetu. Na rozdíl od tradiční měny Bitcoin nepodléhá žádné kontrole a regulacím a teoreticky si je vyrobit může každý, kdo má doma počítač. Jedno se o čistě digitální (virtuální, elektronickou, …) měnu, Bitcoin nelze vytisknout a schovat jej do peněženky. To však neznamená, že Bitcoin lze vyrábět donekonečna. Pravidla “těžby” Bitcoinů omezují celkovou produkci na 21 milionů Bitcoinů.

Na rozdíl od klasické měny není Bitcoin krytý drahými kovy, ale stojí na matematice. Tzv. těžaři Bitcoinů musí používat speciální software řešící matematické formule, které produkují Bitcoiny - bitcoin maining. Software funguje na principu Open Source P2P, což znamená, že jej může využít kdokoliv.

Unikátní vlastnosti Bitcoinu:

O softwarovou stránku, infrastrukturu a hlavního klienta se stará organizace Bitcoin Foundation založená v roce 2012. Každou změnu přitom musí schválit většina uživatelů v síti. To znamená, že Bitcoin nemůže ovlivňovat (padělat, zabavovat, ničit, kontrolovat) žádný jedinec, skupina či dokonce vláda.

Co je to Bitcoin adresa?

Bitcoin adresa je unikátní identifikátor tvořený 34 znaky - číslice, malá i velká písmena (např. 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE) umožňující přijímání Bitcoinů. Není nutné pamatovat si celé číslo, k adrese lze přiřadit jméno. Příjemce je důležité ověřit před potvrzením platby, protože transakci nelze vrátit.

Uživatel má v počítači či mobilu peněženku, kde může vytvářet neomezené množství adres pro příchozí a odchozí platby. V rámci peněženky funguje databáze všech provedených transakcí. Nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky.