Výhodná sazba i podmínky
... snadno a rychle! Porovnat hypotéky na Srovnejto.czGarance nejnižší úrokové sazby
Jedním ze stěžejních dokumentů, který je při vyřizování hypoték standardně požadován, je potvrzení o výši příjmu ze strany zaměstnavatele (v případě podnikatele daňové přiznání). Jakou šanci získat hypotéku mají lidé, kteří z různých důvodu nechtějí nebo nemohou výši příjmu doložit?
Ačkoliv by banky a především někteří nebankovní poskytovatelé neměli problém bezpříjmové hypotéky nabízet, brání jim v tom aktuální zákon o spotřebitelském úvěru. Ten všem poskytovatelům úvěrů a hypoték nařizuje, aby důsledně zkoumali bonitu každého žadatele o půjčku. V případě, že tak neučiní, na ně čeká nepříjemný trest. Klient, který prokáže nedostatky ze strany banky, bude povinen splatit pouze jistinu, nikoliv úroky. Je tedy v zájmu banky a jejích zisku, aby bonitu žadatele prověřila opravdu důkladně.
Nový zákon o spotřebitelském úvěru je platný od 1. prosince 2016. Do té doby se hypotéky bez nutnosti dokládat příjem běžně nabízely. Bezpříjmové hypotéky poskytovali nebankovní poskytovatelé, kteří si vystačili s čestným prohlášením o výši příjmu. Vyšší riziko si tito poskytovatelé hypoték kompenzovali horšími podmínkami. Bepříjmové hypotéky byly poskytovány nejvýše do 50 % LTV, úrokové sazby byly vyšší a kratší byla i doba splácení. Pokud dlužník nebyl schopen hypotéku splácet, zpravidla o nemovitost přišel.
Zjistěte více informacíDalší pojmy:
Celkem 60 300 Kč