Podílové fondy jsou nástroj kolektivního investování. Jednotliví investoři kupují tzv. podílové listy fondu, jejichž hodnota odpovídá podílu investovaných prostředků na vlastním jmění fondu. Fond – resp. jeho management – pak takto získané prostředky investuje (v souladu s investiční strategií a zaměřením fondu – o tom dále), čímž hodnota podílových listů roste, nebo v případě ztráty klesá. Drobný investor může své peníze do podílového fondu vložit velmi jednoduše, v praxi se vše realizuje obvykle přes webové rozhranní banky či investiční společnosti.
Investice do otevřených podílových fondů má mnoho výhod, ale také některé drobné nevýhody. Obecně lze ale říci, že případné nevýhody fondů, plynoucí z jejich mechanismu pociťují spíš zkušení investoři. Naopak investor-začátečník si s podílovými fondy může vyzkoušet různé investiční strategie, zažít radost se zhodnocení vkladů, ale také pocítit i nejistotu při poklesu ceny podílových listů.
Investuje za vás profesionál – vy jako investor si kupujete pouze podílové listy fondu. O vlastní zhodnocení vašich vložených peněz se stará profesionální obchodník, který majetek fondu investuje.
Velký výběr různých fondů – fondy se liší nejen podle způsobu investic, ale také třeba podle oboru či trhů, do kterých investují. I drobný investor si tak může vybrat, kam svoje peníze prostřednictvím fondu investuje – třeba do peněžního trhu, do amerických akcií, farmaceutického průmyslu, čínských akcií – možností je skutečně spousta.
Jednoduché investování – investovat do podílového fondu můžete třeba i z internetového bankovnictví vaší banky, nebo přes webové rozhranní brokerské či finanční společnosti. Samotná investice často není těžší, než běžný příkaz k úhradě.
Volný vstup i výstup z fondu – podílové listy otevřených investičních fondů můžete koupit kdykoli a stejně tak je kdykoli prodat. Jde o vysoce likvidní investici. Převod peněz na účet při prodeji podílových listů fondu sice není tak rychlý, jako v případě běžné bankovní transakce, za tři až pět dní však peníze obvykle máte zpět na účtu.
Zkušení investoři vidí hlavní nevýhodu podílových fondů právě v tom, že za vás v konečném důsledku investuje management fondu. Výnos tak záleží na jeho odborných znalostech a zkušenosti.
Většina fondů má samozřejmě nějaké poplatky – často se platí vstupní poplatek ve výši cca 1 – 2 % z investované částky a roční poplatek za správu. Někdy je také nutné zaplatit výstupní poplatek při prodeji podílových listů. Všechny poplatky pak samozřejmě snižují výnos z vaší investice. Pokud navíc máte ve fondu uložené peníze po dobu menší něž tři roky, z výnosu musíte zaplatit daň z příjmu.
Fondy lze rozdělit na základní druhy podle toho, do čeho investují. Toto rozdělení je pro investora důležité hlavně proto, aby věděl s jakým výnosem, ale i kolísáním hodnoty investice může počítat.
Akciové fondy, jejichž obsahem je převážná většina akciových titulů. Ty fondy nabízí nejvyšší výnos, ale hodnota jejich podílových listů také nejvíce kolísá. Akciové fondy mají obvykle také vyšší vstupní či výstupní poplatky, ale nemusí to tak být vždy. Do akciových fondů se začátečníkům doporučuje investovat dlouhodobě – na pět a více let.
Dluhopisové fondy nabízí nižší výnos při nižším kolísání hodnoty investice. Dluhopisové fondy mohou posloužit pro kratší třeba tříleté – investice.
Fondy peněžního trhu – obsahují dluhové cenné papíry s kratší splatností, pokladniční poukázky, depozitní certifikáty apod. Jejich doménou je prakticky nulová kolísavost, jejich výnosy jsou ovšem nízké. Obvykle mají tyto fondy docela nízké poplatky a obvykle se do nich investují peníze na kratší dobu – jeden až dva roky.
Nemovitostní podílové fondy – speciální fondy, které investují do nemovitostí a akci developerských firem. Umožňují i malým investorům participovat na případném růstu cen nemovitostí.
Nějakou možnost investice do podílových fondů nabízí téměř každá větší banka – většinou přímo ze svého internetového bankovnictví. Budete ale muset nejspíš navštívit pobočku, kde mimo jiné vyplníte investiční dotazník a zjistíte, jaký jste typ investora. Banka vám poté příslušné funkce v internetovém bankovnictví zpřístupní. Začátečníkům doporučujeme například zřízení účtu u ING banky, která vám umožní investovat do cca dvou desítek různých fondů s minimálními poplatky.