Cestovní pojištění opravdu nejsou vyhozené peníze. Tedy jsou, ale jen pokud lékařskou péči v zahraničí nevyužijete. Spoléhat se na to, když v zahraničí budete pobývat několik dlouhých měsíců, by však bylo přinejmenším lehkomyslné. A co teprve, když se vaše počáteční úvaha ukáže jako lichá? Lékařská péče v zahraničí je opravdu drahá a vy jako “chudý” student se tak můžete dostat do nemalých finančních problémů.
Každý občan EU je držitelem Evropského průkazu zdravotního pojištění. Teoreticky by to mělo znamenat, že student odjíždějící na studium do některé ze zemí EU, již pojištěný je. Proč by si tedy sjednával další pojištění navíc? Tento průkaz zajišťuje občanovi EU právo na nezbytnou lékařskou péči ve stejné podobě, jako ji obdrží občané dané země. To však znamená, že zaplatíte ty samé peníze.
A co stát, to jiné cenové podmínky. Liší se ceny léků a sumy za recept a především ceny za spoluúčast. V rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění vám tedy pojišťovna uhradí pouze to, na co má občan dané země nárok, a pouze za péči ve veřejném zdravotnickém zařízení. Zbytek budete muset uhradit ze svého. Pojišťovna vám v žádném případě neuhradí například převoz zpět do České republiky. Lepší je mít jistotu a k tomu vám pomůže komerční cestovní pojištění.
Další typem cestovního pojištění mohou představovat platební karty. Některé platební karty totiž jako bonus obsahují i cestovní pojištění. Než se začnete spokojeně usmívat, že jste problém vyřešili a opět zadarmo, zamyslete se. Je vaše pojištění v rámci platební karty opravdu dostatečné? Před odjezdem se proto přesvědčte, že pojistné limity jsou dostatečně vysoké, a co vše takové pojištění kryje.
Pozor! Může se se stát, že vás potkají dva nemilé případy. Za prvé pojistný limit bude příliš nízký a podstatnou část nákladů stejně zaplatíte ze svého. Za druhé cestovní pojištění na platební kartě vaši pojistnou událost nepokryje. A jsem opět zpět u komerčního cestovního pojištění.
To si můžete uzavřít v jakékoli pojišťovně. S ohledem na délku studijního pobytu si budete moci vybrat mezi pojištěním na určitý počet dní nebo celoročním pojištěním. Při delším pobytu se určitě vyplatí uzavřít si celoroční cestovní pojištění. Ve výsledku bývá výrazně levnější a máte klid. Pozor však na jednu věc! Některé pojišťovny dlouhodobý pobyt považují za více opakovaných pobytů a po určité době je nutné strávit v České republice několik dní.
Další možností, kterou mohou využít pouze studenti je cestovní pojištění ke studentským kartám ISIC, ITIC, IYTC A ISIC ALIVE. Pojištění je možné využít pro krátkodobé i dlouhodobé studijní pobyty nejen po Evropě, ale i do celého světa až po dobu až 16 měsíců. Cena za takové cestovní pojištění se pohybuje od 200 korun ročně. K základnímu balíčku pojištění si samozřejmě můžete sjednat řadu dalších připojištění (např. pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti či pojištění adrenalinových sportů).
Součástí běžného cestovního pojištění jsou asistenční služby, které pojištěným poskytují potřebnou pomoc 24 hodiny denně. A v čem vám může být asistenční služba nápomocná? V případě potřeby vám doporučí a vyhledá zdravotní zařízení či nemocnici a domluví převoz. Tento převoz je v rámci cestovního pojištění hrazen stejně jako všechny ostatní náklady.
Podobné články
Čechům se daří. Více vydělávají a velmi rádi cestují. Až 64 % Čechů jezdí několikrát ročně na zahraniční dovolenou, ať už v doprovodu cestovní kanceláře nebo na vlastní pěst. Každý čtvrtý Čech proto využívá celoroční pojištění. Vyplatí se po finanční stránce a navíc se nehrozí, že by na cestovní pojištění zapomněli.
Celá aktualitaSpojené státy patří mezi nejvíce atraktivní místa. Nachází se zde ohromná města se specifickým stylem života i velmi rozdílné přírodní krásy od nekonečných pláží až po vysoké skalnaté hory. Návštěva Spojených státu představuje fantastický zážitek, na který nikdy nikdo nezapomene. Předtím než opustíte rodnou zemi, nezapomeňte na správné cestovní pojištění.
Celá aktualitaTěhotenství není žádná nemoc, která by ženy vyřadila z běžného života na celých devět měsíců. Na druhou stranu je to přece jen náročnější období, které na budoucí maminky klade nemalé nároky. A jak je to cestováním do zahraniční? Pozor by si měly dávat zejména ženy v pokročilém těhotenství.
Celá aktualitaStále více Čechů si uvědomuje možná rizika, která jim hrozí při cestování do zahraničí, například na zimní dovolenou. Aby se chránili pro případ nemoci či úrazu, navykli si sjednávat komerční cestovní pojištění. Stále však zapomínají, že škodu nemusí způsobit pouze sobě ale jiným osobám.
Celá aktualitaVánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Celá aktualitaŽijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.
Celá aktualitaPřed pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.
Celá aktualitaZa pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.
Celá aktualita