Přístup exekutorů k dlužníkům se různí. Bohužel si někteří exekutoři k dlužníkům často dovolují více, než na co mají dle exekučního zákona právo. Komunikace s pracovníky exekutorského úřadu bývá občas obtížná a dlužníci naráží na arogantní chování a neochotu jim pomoci.
Dlužníci mnohdy nerozumí tomu, co po nich exekutoři chtějí, případně dochází k zabavení osobního majetku, který dle zákona musí být dlužníkovi v exekuci ponechán. Se stížnosti na exekutory se mohou dlužníci obracet na Exekutorskou komoru České republiky.
Při výkonu exekuce bývá na dlužníky vyvíjen nepřiměřený psychický nátlak ze strany pracovníků exekutorského úřadu. Často požadují uhradit nějakou částku a pokud tak dlužník neučiní, vyhrožují zabavením a odvozem veškerého majetku.
Dlužník nemá povinnost nic platit. V případě nalezení hotovosti, musí být dlužníkovi ponechána částka do výše 9 720 Kč. Exekutor nesmí zabavit věci nezbytné k uspokojování základních potřeb (např. obvyklé vybavení domácnosti, zdravotní pomůcky, domácí mazlíčci, věci citové hodnoty). V případě neoprávněného zabavení majetku má dlužník právo požádat o vyškrtnutí ze soupisu.
Dlužník má dále právo požadovat předložení služebního odznaku, exekučního příkazu, přivolat si svědky či policii a celý průběh exekuci nahrávat na zařízení, které mu nesmí být zabaveno.
Exekuce může postihnout část mzdy a další příjmy, mezi něž spadají i sociální dávky (nemocenská, starobní a invalidní důchod, mateřský a rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti, přídavky na děti). Exekuce může postihnout také peníze manžela či manželky.
V případě srážek ze mzdy a jiných příjmů musí exekutor dlužníkovi ponechat nezabavitelné minimum, jehož výše se odvíjí od výše mzdy a rodinného stavu (počet dětí, manžel či manželka). Dlužníkovi zákon nabízí možnost zřídit si chráněný účet, na který mu bude zasíláno zmíněně nezabavitelné minimum, s nímž může volně disponovat.
Nevíte-li si rady,jak pravidla při srážení exekuce ze mzdy a dalších příjmů fungují, obraťte se na ověřenou dluhovou poradnu, kde vám vše vysvětlí a zajistí, aby byl dodržen zákon.
Pro tyto a další případy organizace Člověk v tísní nabízí pomoc na Help lince pro lidi v nouzi: 770 600 800 nebo e-mailové adrese: jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz.
Exekuci může vést exekutor odkudkoli z České republiky. Pro spoustu dlužníků tak může nastat velký problém, dostavit se na příslušný úřad a požádat o nahlédnutí do spisu. Není tak schopen zjistit, jaký dluh exekutor vymáhá a v jaké výši.
Dlužník s problémem, který se vyskytne v průběhu exekučního řízení, by se měl ve svém zájmu obrátit na některou z neziskových dluhových poraden, kde mu ochotně poradí a pomohou mu problém co nejrychleji vyřešit bez nároku na finanční odměnu.
Podobné články
Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualitaV ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.
Celá aktualita