Opilý člověk ohrožuje své zdraví i zdraví ostatních kdekoliv. To platí také pro sjezdovky, kde i menší srážka může způsobit nevratné zdravotní problémy. Lyžař, který pod vlivem alkoholu způsobí škodu jinému lyžaři, musí uhradit způsobenou škodu včetně bolestného. A v tomto případě mu nepomůže ani sjednané pojištění odpovědnosti. Respektive pojišťovna odškodné uhradí, ale bude jej vymáhat zpátky po pojištěném, který porušil smluvní podmínky.
„Zatímco poškozenému je vyplacena újma v plné výši, tak pojišťovna tuto částku po pojištěném vymáhá zpátky. Určitě to půjde z jeho kapsy,“ říká například Jan Marek z České pojišťovny. Ostatní pojišťovny zastávají stejný postoj. Alkohol a případně i drogy znamenají krácení nebo zamítnutí vyplacení pojistného plnění. „Když se dozvíme, že při karambolu sehrál nějakou roli alkohol nebo jiné návykové látky, tak je naším úkolem zjistit, zda požití mělo příčinnou souvislost se vznikem a závažností úrazu,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.
Dojde-li k pojistné události a pojištěný podezření z požití alkoholu vyvrátí, může to znamenat skutečně závažný problém. „Pokud by klient zalhal, tak by koketoval s pojistným podvodem, což je nejenom nefér vůči ostatním pojištěným, ale je to hlavně trestný čin. Pojišťovny při likvidaci jednotlivé případy prověřují, takže pokud by tam byl alkohol, tak by na to likvidátoři nebo detektivové přišli,“ vysvětluje Václav Bálek z pojišťovny Allianz.
Naštěstí není alkohol na českých sjezdovkách příliš obvyklý. Provozovatelé lyžařských areálů svorně uvádí, že opilý lyžař je výjimkou. Pokud na někoho takového však narazí, mají právo jej vykázat z přepravy na lanové dráze a vlecích. V případě nutnosti mohou zavolat policii.
Od 1. ledna 2010 je součástí zákona o některých podmínkách podnikání a výkonu činností v oblasti cestovního ruchu lyžařské desatero, které obsahuje pravidla, kterými by se měli lyžaři a další účastníci “provozu” řídit. Na jejich vzniku a zařazení se podílela zejména Horská služba ČR.
1. Ohled na ostatní lyžaře a snowboardisty
Každý lyžař či snowboardista by se měl chovat tak, aby neohrožoval ostatní osoby na sjezdovkách (nebezpečné šermování hůlkami, dávat pozor na děti a začátečníky, správně nosit lyže, atd.).
2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Každý lyžař či snowboardista by měl svou jízdu přizpůsobit svým schopnostem a aktuálním podmínkám (stav sněhu, povětrnostní podmínky, hustota provozu, atd.). To znamená, že začátečníci by neměli jezdit na černých sjezdovkách, a všichni by měli dodržovat bezpečnou vzdálenost a v případě mlhy či sněžení jezdit pomaleji.
3. Volba jízdní stopy
Každý lyžař či snowboardista by neměl nikdy ohrožovat před sebou jedoucí osoby. Všichni by měli sledovat směr a rychlost osob před sebou a dávat si pozor na nepředvídatelné pohyby či nečekané zabrzdění. Dobré je si také hlídat záda.
4. Předjíždění
Správné a bezpečné předjíždění je shora či zespodu, zprava či zleva a vždy s odstupem, který všem osobám poskytne dostatek prostoru. Při předjíždění dávejte pozor na rychlé oblouky a sledujte pohyb také po stranách.
5. Vjíždění a rozjíždění
Každý lyžař či snowboardista se musí vždy dostatečně rozhlédnout před tím, než vjede do sjezdové tratě.
6. Zastavení
Vyhýbejte se zastavení či postávání na úzkých a nepřehledných místech sjezdové tratě. Pozor na pád, a pokud k němu dojde, přesuňte se ke kraji sjezdovky. V zatáčkách zastavujte vždy na vnějším okraji a nikdy nezastavujte pod ledovými plotnami či boulemi.
7. Stoupání a sestup
Ke stoupání či sestupování vždy používejte okraje sjezdovek, a i tehdy sledujte pohyb na sjezdovce. Pohybovat se uprostřed je velmi nebezpečné, protože rychle jedoucímu jezdci stěží uskočíte.
8. Respektování značek
Každý lyžař či snowboardista je povinen respektovat značení a signalizaci na sjezdovkách a přizpůsobit jim své chování.
9. Chování při úrazech
Každý lyžař či snowboardista je povinen v případě nutnosti poskytnout první pomoc a zavolat horskou službu, je-li to nutné. Nehodu je nutné označit zkříženými lyžemi.
10. Povinnost prokázat se
Každý lyžař či snowboardista je povinen prokázat své údaje, stal-li se účastníkem nehody. V žádném případě neujíždějte od nehody. Ujetí je tvrdě postihováno.
Podobné články
Čechům se daří. Více vydělávají a velmi rádi cestují. Až 64 % Čechů jezdí několikrát ročně na zahraniční dovolenou, ať už v doprovodu cestovní kanceláře nebo na vlastní pěst. Každý čtvrtý Čech proto využívá celoroční pojištění. Vyplatí se po finanční stránce a navíc se nehrozí, že by na cestovní pojištění zapomněli.
Celá aktualitaSpojené státy patří mezi nejvíce atraktivní místa. Nachází se zde ohromná města se specifickým stylem života i velmi rozdílné přírodní krásy od nekonečných pláží až po vysoké skalnaté hory. Návštěva Spojených státu představuje fantastický zážitek, na který nikdy nikdo nezapomene. Předtím než opustíte rodnou zemi, nezapomeňte na správné cestovní pojištění.
Celá aktualitaTěhotenství není žádná nemoc, která by ženy vyřadila z běžného života na celých devět měsíců. Na druhou stranu je to přece jen náročnější období, které na budoucí maminky klade nemalé nároky. A jak je to cestováním do zahraniční? Pozor by si měly dávat zejména ženy v pokročilém těhotenství.
Celá aktualitaStále více Čechů si uvědomuje možná rizika, která jim hrozí při cestování do zahraničí, například na zimní dovolenou. Aby se chránili pro případ nemoci či úrazu, navykli si sjednávat komerční cestovní pojištění. Stále však zapomínají, že škodu nemusí způsobit pouze sobě ale jiným osobám.
Celá aktualitaVánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Celá aktualitaŽijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.
Celá aktualitaPřed pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.
Celá aktualitaZa pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.
Celá aktualita