Úspory.cz >> Druhy půjček >> P2P půjčky – zajímavá alternativa k běžným spotřebitelským úvěrům
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

P2P půjčky – zajímavá alternativa k běžným spotřebitelským úvěrům

02.05.2016 Druhy půjček Také do Česka začínají pronikat v zahraničí docela populární systémy takzvaných P2P půjček, při kterých si věřitel nepůjčuje od banky či nebankovní společnosti, ale přímo od konkrétní osoby. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto způsobu půjčování peněz?

Zatímco při běžné půjčce či úvěru si peníze půjčujete od banky či některé z nebankovních finančních společností, při P2P půjčce peníze získáte přímo od konkrétní osoby. Prostředníkem, je přitom většinou specializovaná webová služba, která spojuje osoby ochotné půjčit – investory a ty, kdo poptávají úvěr. Díky tomu mohou být P2P půjčky (z anglického odznačení „Peer to Peer“ – tedy přibližně něco jako „rovný s rovným“) levnější, než klasické úvěrové produkty bank.

Jak na P2P půjčku?

V praxi probíhá P2P půjčka tak, že se prostě zaregistruje u některého z P2P úvěrových portálů (V Česku působí třeba Bankerat.cz nebo Prestito.cz) vyhledáte zde vyhovující nabídku a pomocí webového formuláře pak podáte žádost o půjčku. Proces půjčení peněz je pak většinou velmi podobný klasickému vyřízení půjčky u nebankovní společnosti. Podle druhu půjčky, výše úvěru a délky splácení vám budou spočítány splátky a nastaveno také ručení (směnkou, nemovitostí atd.).  Velkou výhodou je také to, že při sjednávání P2P půjčce se většinou nenahlíží do registru dlužníků a nevyžaduje se ověření příjmů.

I při P2P půjčce je dobré brát v úvahu všechna rizika spojená s půjčováním peněz a možnými dluhy. To znamená nepůjčovat si peníze na předměty krátkodobé spotřeby a vždy se zajímat o výši splátek a sazbu RPSN (roční procentní sazba nákladů).

P2P půjčka jako investice

Také z hlediska investorů mohou být P2P půjčky zajímavou příležitostí, jak zhodnotit volné peníze. Zhodnocení se obvykle pohybuje okolo 20 % ročně a podle zkušeností jde sice o překvapivě bezpečnou investici. Míra nesplácení půjček v P2P systémech není příliš vysoká.

P2P půjčky zažívají velký boom hlavně v USA a Velké Británii a patří do celkově se velmi rozvíjejícího se odvětví sdílené ekonomiky. V Česku jsou P2P půjčky zatím na začátku i když velmi slibném. Po zprostředkování tohoto progresivního způsobu investic i financování se začínají poohlížet také velké banky a finanční společnosti. Příkladem je třeba Home Credit, který nedávno spustil P2P úvěrový portál Zonky.cz. 

Štítky: nebankovní půjčka | půjčky |

Hodnocení článku:

Podobné články

Všechny aktuality