Úspory.cz >> Kreditní karty >> Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat

17.01.2023 Kreditní karty Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.

Co je kreditní karta

Existují dva základní druhy platebních karet - debetní a kreditní. Prostřednictvím debetní karty se dostanete k vlastním penězům, které máte uložené na bankovním účtu. S kreditkou získáváte peníze navíc. Tyto peníze nejsou ovšem vaše, ale poskytovatele karty. Zjednodušeně řečeno se jedná o neúčelovou půjčku na dobu neurčitou. Za používání peněz na kreditní kartě tedy zaplatíte úrok, který patří k těm vyšším.

K čemu kreditní karta slouží

Kreditní karta má stejné použití jak karta debetní. Můžete s ní provádět bezhotovostní platby, platit online na internetu či vybírat hotovost z bankomatu.

  • Kreditkou můžete zaplatit nákup v jakémkoliv obchodě, kde přijímají platební karty.
  • S kreditní kartou můžete nakupovat online na e-shopech.
  • Kromě běžných nákupů můžete uhradit různé účty, nájemné, zálohy a nedoplatky na energie, účet za telefon a podobně.

Dle finančních poradců by měla sloužit jako zdroj peněz v momentě, kdy se vám nedostává vlastních, nebo jako rezerva na horší časy. Vždy byste si ale měli být jistí, že využitou sumu vrátíte co nejdříve.

Kreditní karty jsou užitečné na krátkodobé útraty. Například, když narazíte na zboží, které plánujete koupit v opravdu výhodné akci. Ušetříte třeba 30 % a peníze na kreditku vrátíte ihned po výplatě. Kvůli vysokým úrokům by se však neměly používat jako dlouhodobý typ půjčky.

Poplatky spojené s kreditní kartou

Jelikož peníze na kreditní kartě nejsou vaše, je logické, že si jejich poskytovatel za to, že vám je umožní používat, účtuje odměnu.

Kromě úrokové sazby, která se pohybuje okolo 20 % u bankovních kreditních karet, si poskytovatelé účtují další poplatky. Nejčastěji se jedná o poplatek za správu účtu a výběr hotovosti z bankomatu.

Pokud kreditní kartu použijete, musíte každý měsíc uhradit minimální měsíční splátku, jejíž výši najdete napsanou ve smluvních podmínkách. Většinou se jedná o procento z využité částky. Pokud kartu nečerpáte vůbec, solidní poskytovatelé si obvykle neučtují ani poplatek za správu.

Výhody a nevýhody kreditní karty

Primárně by kreditní karta měla sloužit jako finanční záloha na horší časy, případně zdroj financí, když vám zrovna chybí vlastní peníze. Nicméně se s jejím používáním váže několik zajímavých výhod:

  • Bezúročné období - využijete-li a vrátíte peníze v tomto období, poskytovatel vám nenaúčtuje žádný úrok.
  • Slevy za nákupy - ve vybraných obchodech vám bude vráceno určité procento z utracené částky.
  • Cashback - při platbě v obchodu si můžete zároveň vybrat hotovost.
  • Cestovní pojištění - součástí kreditních karet bývá základní cestovní pojištění, jiné asistenční služby, případně prodloužená záruka u zakoupeného zboží.

Co se týče nevýhod kreditních karet, pozor je třeba dávat zejména na:

  • Vysokou úrokovou sazbu okolo 20 % a u nebankovních kreditek může být i daleko vyšší.
  • Zpoplatněné výběry z hotovosti, na které se navíc nevztahuje bezúročné období.

Výhody se projeví pouze tehdy, pokud kreditku používáte s rozmyslem. V opačném případě se může velmi prodražit. Lehkomyslné a nerozvážné používání kreditky může vést k velkým dluhům.

Hodnocení článku:

Podobné články

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita

Češi, platební karty a statistiky

25.11.2015

Češi patří mezi nadšené uživatele všech možných platebních karet. Nejhorlivějšími uživateli karet jsou mladí lidé s vyšším vzděláním i příjmem a žijícími ve větších městech. Dokazují to výsledky zajímavého průzkumu, který si nechala provést Raiffeisenbank u agentury NMS Market Research.

Celá aktualita
Všechny aktuality