Evropská unie v čele s Německem se poslední měsíce snaží protlačit své návrhy o budoucnosti energetiky. Hlavními body je snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů. Jsou tyto plány v souladu s energetickou politikou v Česku?
Evropská unie usiluje o snížení emisí skleníkových plynů až o 40 procent do konce roku 2030. Pro Česko je pokles stanoven k roku 1990, což znamená, že splnit plán Evropské unie není nereálný. Česká republika by však musela provést zásadní změny v současné ekonomice.
Tento cíl je již pro Českou republiku značně rizikový, protože do roku 2030 by musela podíl obnovitelných zdrojů například u výroby elektřiny navýšit na 45 procent. V takovém případě by musely jít stranou jiné zdroje energie, jako je například zemní plyn či jaderná energie. Tento cíl Česká republika jednoznačně odmítá. Podobně je na tom také Velká Británie.
Evropská unie se snaží “svým občanům” nakázat, aby snížili svou průměrnou spotřebu energie. Dotlačit je k tomu budou muset jednotlivé státy. Otázkou je, na kolik jsou takové nařízení dosažitelná, a zda nakonec lidé za energie nebudou muset platit více právě kvůli dodržování těchto nařízení.
První dva cíle se snaží prosadit tzv. zelená koalice, kterou představuje Německo, Rakousko, Belgie a Dánsko. Tyto země investují nemalé prostředky do obnovitelných zdrojů. Zbývající země je obviňují z prosazování jednoho zdroje a potlačování rozvoje dalších užitečných technologií, které však mají stejné cíle.
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaRadost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualita