Náklady vydané za energie jsou často vyšší, než by mohly být. Důvodem může být nezateplená fasáda, špatná okna i nerozumné větrání. Existují však také mýty, které na úsporu nemají žádný významný vliv. Které to jsou?
Mezi nejčastější rady, jak neplýtvat energiemi, patří rada, abychom nezakrývali radiátory a kolem nich nestavěli nábytek. Zní to logicky. Pokud je radiátor zakrytý, teplo se nedostane do místnosti.
„To, že zakrytá topná tělesa způsobují energetické ztráty, platí jen za určitých podmínek, které v moderních domech se správně navrženým topným systémem obvykle nenastávají. Když máte dobrou regulaci vytápění (termostat v referenční místnosti nebo ekvitermní regulaci a termostatické ventily na radiátorech), tak jediné, co se stane, je že termostatická hlavice se na zakrytém regulátoru otevře naplno. To stejně nebude stačit a v místnosti se sníží teplota, tudíž vlastně ušetříte. Ovšem za cenu jistého diskomfortu,“ vysvětluje Karel Murtinger, energetický poradce.
Další oblíbenou radou je programové snižování teploty v případech, kdy jste mimo domov. Je sice pravda, že snižováním teploty je možné dosáhnout určité úspory, ale to platí pouze pro domy, které mají malou tepelnou kapacitu (např. dřevostavby). Zde hraje největší roli akumulační schopnost zdí.
„Zvenku pořádně zaizolovaný starý dům z plných cihel má tak velkou tepelnou kapacitu, že i když topení vypnete úplně, tak se za noc teplota sníží sotva o jeden stupeň, a to – dejme tomu – sníží teplenou ztrátu v noci o 6 procent. Ale když začnete topit, tak se teplo musí zase z větší části vrátit,“ upozorňuje Karel Murtinger.
Mnohem lepší je udržovat stálou teplotu po celý den, čímž dochází k minimalizování potřebné teploty a zvyšování účinnosti kondenzace.
Do tohoto mýtu patří zejména tzv. reflexní izolace, které mají údajně nahradit silnější vrstvu vaty. To však není zcela pravda a jejich efekt je minimální. „Různé kouzelné tepelné izolace určitě nefungují. Na mysli mám třeba reflexní izolace složené z pokovených fólií a bublinkové fólie, které doporučují do střech jako náhradu minerální vaty a kde výrobci tvrdí, že 5 cm nahradí 20 cm vaty,“ upozorňuje Murtinger.
Mnoho lidí se domnívá, že staré zděné domy mají kvalitní zdivo, které dostatečně udržuje teplo, a tepelná izolace navrch není potřeba. Energetičtí odborníci tvrdí, že je to pravda pouze zčásti. Pískovcové zdi plní normy při tloušťce 7 cm, ale pouze v případě bez stěn oken a rohů, kde vznikají tzv. tepelné mosty. To znamená, že každou stěnu z plných cihel je nutné tepelně izolovat.
V Česku převládají zděné stavby, ale zároveň vzrůstá obliba dřevostaveb. Objevují se také klasické sruby ze silných dřevěných klad, u kterých se předpokládá, že když stojí v Kanadě a na Aljašce, tak je není třeba zateplovat. Opět je třeba se na to podívat z jiného úhlu. Masivní dřevo není dobrá tepelná izolace a v ideálním případě by musela mít tloušťku 60 cm, což by bylo příliš drahé. I pravé sruby je tedy nutné tepelně zaizolovat.
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaRadost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualita