Inteligentní dům již dávno existuje. S odpovídající technologií můžete svůj dům doslova ovládat pomocí chytrého telefonu. Vědci se však stále snaží systém “chytré domácnosti” zdokonalovat. Brzy tak bude zcela normální, že váš dům bude nejen bezpečnější a pohodlnější, ale také úspornější. Nemusí se přitom jednat o drahé a luxusní domy. Chytré bydlení je již reálné i pro panelákové byty zejména v oblasti vytápění.
„Systém se naučí teplotní charakteristiku každé místnosti. Jak dlouho se vyhřívá, jak dlouho zůstane vyhřátá. Stejně tak zná vaše nároky na teplotu v různých místnostech – třeba v ložnici chcete mít teplo jen ráno, večer naopak chladněji, zatímco koupelna je potřeba vyhřátá ráno i večer. Zároveň sleduje i počasí a podle něj topení zapíná,“ vysvětluje Milan Randl ze společnosti Loxone.
Úspory na energiích tak díky chytré domácnosti mohou dosáhnout až několika tisíců korun ročně. Jak ale přimět svou domácnost, aby se stala “chytrou”?
Abyste mohli svůj byt či dům naučit novým trikům, potřebujete k tomu tzv. inteligentní elektroinstalaci. Instalaci různých řídících a kontrolních prvků umožňuje kontrolovat domácnost prostřednictvím telefonu, tabletu či smart TV. Veškeré spotřebiče a zařízení spolu komunikují v rámci jednoho systému.
Na západě už je podobná technologie k vidění u 40 procent rodinných domů. V České republice se jedná o pouhých 6 procent. “Jedná se však o jedno z nejrychleji expandujících odvětví, což jsme registrovali také na stoprocentním meziročním nárůstu,“ říká Jiří Konečný, předseda Asociace chytrého bydlení.
Podle odborníků na úspory se náklady při instalaci tohoto zařízení zvednou o 10 až 20 procent. Do pěti let však tyto peníze budete mít zpět díky úsporám za energie. Ovládat totiž budete moci nejen elektrické či plynové kotle, ale také osvětlení, rolety, žaluzie, klimatizaci, televizi i hudby. Chytrá domácnost tak zvládne vypnout aktivní spotřebiče, nejsou-li potřeba, i vytáhnout žaluzie, svítí-li slunce.
Současné technologie umožňují ovládat pouze jeden dům. Vědci však myslí daleko do budoucnosti a rádi by podobné technologie rozšířili na celé bytové domy i sídliště. Přesně takový projekt byl spuštěn na brněnském sídlišti. Nákladnou rekonstrukcí zde prošly tři panelové domy. O jejich vytápění a větrání se nyní úspěšně stará počítač. Počítač pravidelně provádí hodnocení a přizpůsobuje sám nastavení. Během dvou let se energetická náročnost všech tří domů snížila o polovinu!
Podobný dům má také pražské sídliště Stodůlky, kde původní zateplení domu nesplnilo očekávání majitelů v oblasti úspor. A proto se rozhodli pro mírné úpravy systému. “Topení se mírně modernizovalo, ale zejména bylo napojeno na systém prediktivní kontroly. Lidově řečeno si ten dům z internetu stahuje předpověď počasí a podle toho otvírá a zavírá ventily na hlavním rozvodu topení, počítá samozřejmě i s tepelnou setrvačností budovy,“ vysvětluje Lukáš Ferkl, ředitel ústavu ČVUT, která modernizaci domu prováděla. Je více než reálné, že během pár let se systémy chytrého bydlení rozšíří na celé čtvrtí a později i celá města.
Jedním z probíhajících projektů je také chytrý byt pro seniory. „Vycházíme z toho, že stárnoucí populace má své specifické potřeby. A asi každý by chtěl mít možnost co nejdéle zůstat ve vlastním bytě, i když třeba žije sám. Jenže lidé velmi neradi u sebe nosí nějaká čidla nebo náramky, o odmítání kamer v bytě nemluvě,“ popisuje Lukáš Ferkl a dodává: “Různé druhy technologií už existují, my se je snažíme využít novým způsobem nebo je propojit a dát jim schopnost vyhodnotit situaci na základě určitých informací. Dosáhnout toho, aby spolu komunikovaly. Další skupina lidí se věnuje i bytu pro nemocné, který by sledoval i fyziologické funkce, tam už se to ale bez senzorů přímo na těle obyvatele neobejde."
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaRadost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualita