V případě faktur za plyn budí rozpaky zejména jednotky. Ačkoliv plynoměr počítá spotřebu energie v kubíkách, faktura uvádí spotřebu v odlišných jednotkách a to v megawatthodinách. „Je pro mě opravdu hodně komplikované se ve faktuře za elektřinu vyznat. Dřív to bylo mnohem jednodušší. A to nemluvím o plynu – plynoměr nám spotřebu počítá v kubíkách, zatímco na faktuře je počítáno s MWh,“ říká například paní Hana K. z malé obce u Plzně. Podívejme se tedy blíže na faktury za plyn. Zjistíte tak, za co vše platíte, a jak je běžné vyúčtování za plyn sestavené.
Nejvíce spotřebitele matou rozdílné jednotky, jak bylo uvedeno výše. Plynoměr počítá skutečnou spotřebu v kubíkách (ccm3). Faktura však spotřebu plynu uvádí vždy v megawatthodinách (MWh). Na faktuře údaj v kubíkách bývá uvedený také. Jen není mezi všemi informacemi dostatečně dobře vidět.
První strana faktury obsahuje základní informace o poskytovateli plynu (název firmy, sídlo firmy, IČO a další), o spotřebiteli (jméno a příjmení, adresa a další) a vyúčtování uhrazených měsíčních záloh a skutečné spotřeba. Právě zde se dozvíte, zda Vám za uplynulé zúčtovací období vznikl nedoplatek či naopak přeplatek. Na straně druhé až třetí hrají hlavní roli čísla. Je vhodné si zkontrolovat číslo plynoměru a skutečné množství spotřebované energie. Je-li vše v pořádku, můžete fakturu studovat dále.
Cena plynu není pouze “jedna”, ale tvoří ji více položek. Základem je odebraný zemní plyn (spotřeba), přičemž cena je stanovována za 1 MWh. Poskytovateli plynu poté platíte tzv. stálý měsíční plat či kapacitní složku ceny, což je vlastně měsíční poplatek za pravidelné dodávání plynu včetně všech souvisejících služeb.
Součástí plateb jsou také regulované platby. Ty stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Mezi regulované platby patří distribuce plynu (platba za každou odebranou MWh), měsíční paušál a služba Operátora trhu (OTE).
Služba operátora trhu neboli OTE je organizátor trhu s elektrickou energií a zemním plynem. V podstatě zajišťuje a poskytuje služby, které souvisí s chodem energetického trhu. Mezi základní činnosti patří organizování energetického trhu, zpracování zpráv o trhu s energiemi, vyhodnocování odchylky na celém území ČR, spolupracuje s Energetickým regulačním úřadem a mnoho dalších. Více informací najdete na ote.cz.
Mnoho spotřebitelů zajímá cena plynu za jeden kubík. Přepočet není nijak složitý. V první řadě si zjistěte spotřebu v kubíkách, kterou vydělte celkovou částkou (vše je uvedeno ve vyúčtování. Například v případě spotřeby ve výši 1 783 kubíků za cenu 26 tisíc korun činí cena za jeden kubík 14,58 korun.
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaRadost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualita