Staré kotle se vyměňují za novější a modernější kotle. Jejich hlavními výhodami jsou vyšší úspora a menší starosti. To však neznamená, že se o sebe moderní kotle postarají sami. Aby kotel správně fungoval po co nejdelší dobu, vyžaduje speciální péči a také pravidelné revize, které jsou nařízené nebo doporučené vyhláškami.
Revize jsou důležité pro správné fungování, udržení nízké spotřeby a také proto, aby kotle vyhověli současným emisním normám, které jsou stále přísnější. Odborníci proto doporučují, aby byly revize prováděné každý rok ideálně během letních měsíců. Ceny revizí se pohybují kolem několika set korun, což se vzhledem k cenám moderních kotlů určitě vyplatí.
Používáte-li kotel na dřevo, pak je velmi důležité, zda je dřevo suché či nikoliv. Není pravda, že čerstvé či vlhké dřevo kotli neuškodí. „Pro spalování není vhodné ani jedno. Kromě snížení výkonu dochází při spalování mokrého nebo čerstvého dřeva ke zvýšené kouřivosti a emisím, což má za následek usazování dehtu v kotli,“ upozorňuje Jiří Flassig, odborník na vytápění a ohřev vody firmy Viadrus.
Nejhorší je čerstvé dřevo, protože spojení šťáv a kondenzovaných par vytváří kyselé prostředí, které může kotel dokonce poškodit. K topení by se mělo používat nejméně dva roky staré dřevo.
Na kotel má také vliv dimenzování výkonu. Největší problém bývá u kotlů na pevná paliva, kdy se kotel dimenzuje na teplotu -12 °C nebo -15 °C. Skutečně chladných dnů však nebývá v roce tolik a v případě naddimenzování kotel nikdy nebude fungovat na plný výkon.
Účinnost a emise jsou přitom nejlepší při horní hranici regulovatelného výkonu. Při spodní hranici má kotel naopak vyšší spotřebu i emise. Proto je výhodné upravit zdroj vytápění i při zateplení či výměně oken.
Lidé si všeobecně myslí, že je vhodné vypustit vodu z radiátorů po každé zimě. To však není nutné a pravidelné vypouštění vody z radiátorů může naopak způsobovat korozi. Radiátory jsou vyrobené z velmi odolných materiálů (ocel či litina), které zachovávají těsnost pouze tehdy, jsou-li trvale napuštěné vodou. Ve chvíli, kdy dojde k vypuštění vody, může dojít ke korozi vnitřní plochy radiátorů.
Více odolné jsou radiátory z litiny, které mívají záruku až na dvacet let. Litina má navíc tu vlastnost, že získané teplo dokáže uchovat až o několik hodin déle oproti kotlům a radiátorům z oceli. Ty se sice rychleji zahřejí, ale stejně rychle také vychladnou. Delší je také životnost litinových výrobku a to až dvojnásobně.
Podobné články
Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.
Celá aktualitaTopná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.
Celá aktualitaS příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.
Celá aktualitaRadost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.
Celá aktualitaVedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.
Celá aktualitaMinulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.
Celá aktualitaPokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.
Celá aktualitaČas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.
Celá aktualita