Zima sebou přináší mnohá rizika nejen pro motoristy, ale také pro běžné chodce. Nejčastěji k úrazům dochází na zamrzlých chodnících. Pojišťovny každou zimu řeší zlomené končetiny, podvrtnuté kotníky i úrazy hlavy. Kdo vlastně zodpovídá za stav chodníků během zimních měsíců?
Od roku 2009 je platný zákon, podle kterého je stav chodníků záležitostí vlastníků. V naprosté většině případů se jedná o obce, kteří vlastní pozemní komunikace včetně chodníků. Obce jsou tedy zodpovědné i za úrazy, k nimž dojde v důsledku špatného stavu chodníků (např. námraza, led), a jsou tedy povinné poškozenému vyplatit odškodné. Výjimkou je stav, kdy nebylo možné odpovídající stav chodníku zajistit například z důvodu nečekané sněhové kalamity.
V roce 2011 se k situaci vyjádřil také Ústavní soud, který rozhodl, že: “závadami ve schůdnosti pozemní komunikace se rozumí natolik významné změny (zhoršení) schůdnosti komunikace, že chodec ani při obezřetné chůzi respektující stav komunikace či důsledky povětrnostních vlivů nemůže jejich výskyt předpokládat a účinně na ně reagovat“. To znamená, že chodec, který nerespektuje aktuální stav, nemá na úhradu škody žádný nárok.
Obce proto mívají sjednané pojištění odpovědnosti, jehož součástí bývají také “chodníkové úrazy”. „V posledních letech se města pro případ úrazu na chodnících pojišťují mnohem více. Pro vyplacení pojistného musí město v prvním případě přiznat chybu, že například chodník nebyl včas posypaný a podobně. Člověk, který si na chodníku způsobil úraz, však musí vše pečlivě zdokumentovat. Například vyfotit si do mobilu místo, na kterém uklouzl, a nejlépe si také zajistit svědka, který úraz viděl, a zaznamenat si také přesný čas, kdy se úraz stal," popsal Petr Milata, mluvčí pojišťovny ČSOB.
„Je to součást komplexního pojištění odpovědnosti, za které platíme asi půl milionu korun ročně. Zdaleka ne celé pojištění se však týká jen úrazů. Jejich podíl může být kolem dvaceti tisíc ročně. V posledních letech bývá nahlášených úrazů tak do deseti a v takovém případě se pojištění příliš nevyplatí. Byly ale i roky, kdy bylo úrazů mnohem více. Navíc se nedá vyloučit to, že si někdo na chodníku způsobí vážnější zranění. V takovém případě by odškodnění bylo vysoké, a je proto v každém případě lepší pojištění mít," uvedl například Jan Šustáček z městského úřadu v Blansku.
Ne vždy však poškozený odškodné získá. Záleží na pojišťovně, jak případ posoudí. Hlavním problémem je nedostatečné prokázání chyby obce. „Zhruba jednu třetinu nahlášených úrazů pojišťovna neuzná. Největší problém bývá v dokazování toho, jak se úraz stal. Je totiž důležité, aby poškození dostatečně doložili, že skutečně například uklouzli na namrzlém chodníku," doplnil Jan Šustáček.
V mnoha zemích včetně Německa či Rakouska, ale také v USA, Švýcarsku či ve Francii je situace odlišná. Za stav chodníku zodpovídají vlastníci nemovitostí, s nimiž přímo chodník sousedí a jsou tím pádem zodpovědní také za škody, které mohou vzniknout v důsledku jejich neudržování. V České republice byla situace stejná až do roku 2009, kdy začala platit novela zákona o pozemních komunikacích č. 13/1997 Sb., která tuto povinnost přenesla na vlastníky komunikací, kterými jsou převážně obce.
Podobné články
V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.
Celá aktualitaKaždý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.
Celá aktualitaMěstské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?
Celá aktualitaNa konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?
Celá aktualitaSvatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.
Celá aktualitaNázory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.
Celá aktualitaAč se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.
Celá aktualitaNový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.
Celá aktualita