Úspory.cz >> Poptávka >> Počet pasivních domů v Česku vzrostl čtyřnásobně
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Počet pasivních domů v Česku vzrostl čtyřnásobně

21.10.2014 Poptávka Zájem o pasivní domy stále roste. Svědčí o tom čísla, která říkají, že od roku 2010 se počet nových pasivních domů zvýšil dokonce čtyřnásobně. Díky dotacím v rámci programu Nová zelená úsporám se očekává, že jejich počet poroste ještě rychleji.

Centrum pasivního domu (CPD) zveřejnilo informaci o aktuálním počtu pasivních domů v České republice. Zatímco v roce 2010 jich stálo pouze třista, v letošním roce je jejich počet již čtyřnásobný. Momentálně jich tedy v Česku stojí zhruba 1 200. Toto číslo je odhadované na základě množství žádostí o podporu z programu Zelená úsporám a rovněž se vycházelo z vlastních studií.

„Odhadujeme, že přesný počet pasivních domů může být řádově o stovky vyšší,“ komentoval tyto údaje Jan Morkes z Centra pasivního domu. V České republice je přitom evidováno zhruba 80 tisíc stavebních povolení, takže pasivní domy tvoří pouze zlomek. Je však patrné, že pasivní domy budou v budoucnu nabývat na důležitosti.

Získat dotaci na pasivní dům je stále jednodušší

Na stavbu pasivního domu je možné navíc získat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí, které program zaštiťuje, navíc podmínky pro čerpání dotací v červenci letošního roku značně zjednodušilo. Počet žádostí o dotace díky tomuto kroku vzrostl a nyní je jich evidováno na dva tisíce.

Jsou to právě dotace, které se na rostoucím počtu pasivních domů v Česku výrazně podílí. “Zájem o pasivní domy narůstá, zejména je to kvůli Nové zelené úsporám. Celkově se novostaveb nestaví více, ale díky dotacím je větší procento z nich v rámci takzvaného pasivního standardu,“ říká Vladimír Nepivoda z chrudimské stavební společnosti Asting, která ročně postaví zhruba dvacet pasivních domů.

Hlavní motivací, proč se lidé rozhodují pro výstavbu pasivního domu, jsou výrazně nižší účty za energie. Ročně totiž pasivní dům spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na jeden metr čtvereční vytápěné plochy na rozdíl od 80 až 140 kilowatthodin u běžných domů. Náklady na elektřinu či plyn jsou u pasivních domů až o dvě třetiny nižší.

Kolem pasivních domů vzniká řada polopravd

Jednou z nejčastějších je mýtus, že pasivní domy se špatně větrají. „Lidé mají s pasivním domem spojeno, že si nemohou otevřít okno a žijí v uzavřeném prostoru, což je asi největší mýtus,“ prohlašuje Bohumil Kratochvíl ze společnosti Nízkoenergetické a pasivní domy Plzeň.

Další komplikací, která bude bránit vyšší výstavbě pasivních domů, mohou být nízké ceny emisních povolenek, ze kterých je financován právě program Nová zelená úsporám. I přesto je pravděpodobné, že počet pasivních domů bude stoupat. Evropská unie totiž stále více tlačí na energetické úspory.

Hodnocení článku:

Podobné články

Hodinový manžel - holka pro všechno tak trochu jinak

28.09.2018

Hodinový manžel není samozřejmě manžel v pravém slova smyslu. Je to spíše pomocník v domácnosti na zavolání, když toho vlastního nemáme zrovna po ruce. Nebo když ten pravý manžel není příliš manuálně zručný. Vtipně řečeno, hodinový manžel je takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu.

Celá aktualita

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

02.08.2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21.06.2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13.06.2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

04.04.2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21.05.2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

07.03.2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

03.02.2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita
Všechny aktuality