Právě začínají školákům letní prázdniny a spousta z Vás se jistě v nejbližších týdnech nebo měsících chystá na dovolenou. Pro ty z Vás, kteří jedete do zahraničí autem, jsme si připravili pár užitečných tipů a rad jak se zachovat při dopravní nehodě.
Právě začínají školákům letní prázdniny a spousta z Vás se jistě v nejbližších týdnech nebo měsících chystá na dovolenou. Pro ty z Vás, kteří jedete do zahraničí autem, jsme si připravili pár užitečných tipů a rad jak se zachovat při dopravní nehodě.
Nejprve je důležité zjistit si alespoň základní zákony dané země. Od našich platných předpisů se některé jejich mohou velmi lišit. Ne všude lze uplatnit Evropský záznam o nehodě a ne všude k nehodám jezdí policie. Dále obecně platí, že poškozený je odškodněn podle práva státu, na jehož území k nehodě došlo.
Kateřina Bílá z pojišťovny Wüstenrot o tom říká: „Zdánlivě jednoznačné nehody se tam často proměňují v noční můru českých řidičů, kdy jednoznačný poškozený se najednou promění díky mnoha svědeckým výpovědím ve viníka nehody“. Jednou z hlavních zásad tak je nenechat se vmanipulovat do pro Vás nevýhodné pozice.
Počkejte na policii
Další zásadou, kterou byste se měli řídit, je trvat na příjezdu policie. Té se ale nemusíte ve všech zemích dočkat. V některých státech totiž platí, že policie vyjíždí pouze k nehodám se zraněnými nebo k těm, kde byly způsobeny vysoké škody na majetku. Na druhou stranu v mnoha zemích je ze zákona povinné volat policii ke všem dopravním nehodám.
Nicméně ať už k dopravní nehodě policie přijede nebo ne, další věc kterou musíte udělat, je spojit se svojí pojišťovnou. Doporučujeme Vám uložit si kontakt na asistenční službu do mobilu. Záleží sice na typu a rozsahu pojištění, ale asistenční služba Vaší pojišťovny Vám v každém případě určitě nesmírně pomůže vyřešit danou nepříjemnou situaci.
Vyplňte formulář o nehodě a celou situaci pečlivě zdokumentujte
Stáhněte si platný formulář o nehodě, který Vám doporučujeme vytisknout a vzít si sebou. Jestliže se dostanete do situace, kdy i ostatní řidiči budou mít takový formulář v jiném jazyce, vyplňte jej jak v češtině, tak i v jiném jazyku. To platí především v těch zemích, kde k dopravním nehodám policie nejezdí.
K zdokumentování místa nehody můžete klidně použít mobil s foťákem. Vůbec nemusíte fotkami šetřit. Čím více materiálu budete moci poskytnout, tím pro Vás lépe. Určitě byste měli vyfotit:
Nezapomeňte si také vzít identifikační údaje spoluúčastníka nehody:
Pozor na to čemu nerozumím
Jednou z posledních důležitých zásad je nepodepisovat nic čemu nerozumím. To se týká především protokolu o nehodě pořízeného policií nebo o záznamu o nehodě s dalšími účastníky. Podepište vždy jenom to, čemu doopravdy rozumíte a s čím hlavně souhlasíte! Do protokolu se navíc doporučujeme uvést i vlastní vyjádření v češtině.
Podobné články
Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.
Celá aktualitaProjížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaKoupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.
Celá aktualitaProvoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?
Celá aktualitaExistují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.
Celá aktualitaVybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?
Celá aktualitaS nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.
Celá aktualita