Problémoví řidiči, kteří více bourají, zdražují povinné ručení všem ostatním až o tisíce korun za rok. Přitom přibližně 70 procent motoristů jezdí dlouhodobě bez dopravních nehod. Nezávisle na sobě to potvrdilo několik českých pojišťoven.
Naprostá většina českých řidičů jezdí bezpečně. Podle statistik ale existuje také skupina řidičů, kteří způsobují dopravní nehody svým nevhodným stylem jízdy – a nezáleží na tom, jestli jezdí příliš rychle nebo příliš pomalu. Tito řidiči, jež media často označují za piráty silnic, jsou často viníky dopravních nehod s extrémně vysokými škodami. Takových řidičů je přibližně 5 %.
Proč doplácí většina řidičů na malou skupinu notorických bouračů? Důvodem je konkurenční boj mezi pojišťovnami, které se přetahují o každého klienta, a proto mnoho pojišťoven láká své klienty na bonus za bezeškodný průběh. Mnohdy je ale bonus uznán, přestože klient nehodu v minulosti měl. Bonus tak dostávají i lidé, kteří nehodu zavinili. Pojišťovnám tak klesají příjmy, ale musí vykázat zisk. A pak už je jen krůček k tomu zdražit pojistné všem.
„Téměř žádný řidič v ČR neplatí tzv. malus (přirážka za častější nehody). Jestliže pak změní pojišťovnu, zase dostane bonus. Zde je prostor, kde by se mohlo pracovat s lepší cenou pro motoristy, kteří nemají nehody,“ tvrdí odborníci.
V praxi to často vypadá tak, že si tento nezodpovědný řidič nechá vyplatit po nehodě škodu a okamžitě přejde k jiné pojišťovně. Původní pojišťovna by mu totiž zavedla zvýšené pojistné (tzv. malus) za časté nehody. Nové pojišťovně však často stačí čestné prohlášení, že klient neměl v minulosti nehody. Toto prohlášení už pojišťovna neověřuje v centrální evidenci škodných událostí. Řidiči tak klidně lžou a poškozují tak ostatní poctivé řidiče.
„Je asi 5% řidičů, kteří mají čtyři až pět nehod do roka. Často bourají s drahými vozy, kde jdou i zdánlivě drobné škody do statisíců. Museli by platit desetkrát až dvacetkrát dražší pojištění, aby se jejich riziko krylo, ale místo toho je ostatní řidiči subvencují,“ tvrdí experti. Systém malusů v České republice téměř nefunguje, ačkoli se nehoda zapisuje do registru škodných událostí, do kterého má každá pojišťovna přístup.
Pojišťovny začínají tuto situaci řešit. Kontrolují, zda jsou čestná prohlášení pravdivá, a pokud ne, jsou nekompromisní. Nepoctivý klient obdrží dopis, ve kterém ho pojišťovna stroze informuje, že neuvedl pravdivé informace o nehodovosti. Díky tomu nemá nárok na snížené pojistné a je mu zvýšeno pojistné.
S problémovými řidiči na silnicích se vypořádat neumíme, zato ale dokážeme srazit cenu povinného ručení na minimum. Využijte našeho porovnávače cen povinného ručení jednotlivých pojišťoven a najděte optimální řešení.
Podobné články
Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.
Celá aktualitaProjížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaKoupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.
Celá aktualitaProvoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?
Celá aktualitaExistují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.
Celá aktualitaVybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?
Celá aktualitaS nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.
Celá aktualita