Můžete být sebelepší řidič, ale střetu se zvěří se přesto nevyhnete a krádeži už vůbec ne. Povinné ručení je Vám v těchto případech k ničemu. Jediným způsobem, jak získat odpovídající náhradu škody v případě krádeže, živelných událostí či střetu se zvěří, je havarijní pojištění. To však má pouze třetina českých aut a polovina aut v rámci zemí Evropské unie.
Vysoké škody způsobuje střet se zvěří. V těchto případech může výše škody dosahovat až několika desítek tisíc korun. Proto vždy volejte policii a asistenční službu své pojišťovny, která Vám pomůže s postupem. V případě, že však nemáte havarijní pojištění, škoda Vám pravděpodobně nebude uhrazená. Výjimkou jsou ti, kteří mají k povinnému ručení sjednané připojištění střetu se zvěří a živelní události. Pojistné se v těchto případech pohybuje přibližně kolem sedmi set korun. Ne všechny české pojišťovny však toto doplňkové pojištění k povinnému ručení nabízí.
Za poškození vozidla často mohou také poškozené vozovky a to zejména po zimě. Na silnicích jsou výtluky, které způsobují vyboulení i roztržení pneumatiky. Také tyto škody lze nahlásit pouze tehdy, máte-li sjednané havarijní pojištění. Škodu sice můžete požadovat po správci komunikace, ale to není bohužel jednoduché.
Dalším případem, kdy je povinné ručení k ničemu, je chybějící viník. Není neobvyklé, že osoba či osoby, které škodu způsobily, od nehody jednoduše odjedou. Typickým příkladem je nabourání na parkovišti, vykradení auta či ukradení dálniční známky. Pokud policie viníky nevypátrá, opět nemůžete škodu uplatnit, a opět se v takovém případě vyplatí mít sjednané havarijní pojištění.
Podobné články
Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.
Celá aktualitaProjížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaKoupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.
Celá aktualitaProvoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?
Celá aktualitaExistují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.
Celá aktualitaVybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?
Celá aktualitaS nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.
Celá aktualita