Zima se blíží, proto je nejvhodnější doba připravit auto na ranní mrazíky i první sníh. Poradíme Vám, co všechno byste měli zkontrolovat, aby Vás zima nezaskočila nepřipravené.
Jakmile se začnou ve Vašem regionu blížit ranní mrazíky, naplánujte si přezutí pneumatik z letních na zimní. Letos začal platit zákon, který řidičům přímo nařizuje jezdit se zimními pneumatikami a to v období od 1. listopadu až do 31. března, pokud se dá předpokládat sníh, námraza nebo led. Zákon doslova říká: „… Pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza…“. Na letních pneumatikách tedy můžete jezdit pouze tehdy, panuje-li relativně pěkné počasí – je nad nulou, neprší a vzhledem k vyšším teplotám nemůže dojít k námraze na silnicích. Takové podmínky se během zimního období vyskytují, a pokud se jezdíte projet jen velmi zřídka, teoreticky můžete zimu na letních pneumatikách přečkat. Nicméně důrazně doporučujeme přezout na zimní pneumatiky.
Zimní pneumatika by podle zákona měla mít hloubku dezénu alespoň 4 milimetry. I to budou letos policisté na silnicích důkladně kontrolovat.
Pokud chcete přezout na staré zimní pneumatiky, které používáte už několik sezón, zkontrolujte jejich stav a hloubku vzorku. Starší pneumatiky ztrácejí své jízdní vlastnosti a jezdit na starých zimních pneumatikách je za určitých podmínek někdy dokonce horší, než na nových letních.
Sníh či ranní mlha snižují viditelnost a schopnost řidiče zorientovat se na vozovce. Nechte si proto v servise zkontrolovat také světla. Před zimou bývá kontrola světel velmi levná, často je součástí komplexní kontroly či výměny gum. Rozhodně toho využijte. Stejně tak má smysl požádat mechanika o kontrolu stěračů. I lehký sníh může zhoršit viditelnost, pokud stěrače správně nefungují.
Dalším nečekaným problémem se může stát akumulátor. Starší vozidla mívají kvůli starému a opotřebovanému akumulátoru v zimě problémy se startováním. Proto raději včas vyměňte starou baterii za novou. Pamatujte, že autobaterie byste měli měnit zhruba každých 5 let.
V neposlední řadě také nezapomeňte doplnit zimní výbavu, kterou vozíte ve svém vozidle, o škrabku na okna a zimní řetězy.I přes všechny bezpečnostní prvky a přípravy může přijít situace, kdy se stanete účastníkem nehody. A pro tento případ je zákonnou povinností mít sjednáno povinné ručení (zákonné pojištění vozidla). Z tohoto pojištění je hrazena případná škoda vzniklá důsledkem nehody.
Ceny povinného ručení se mnohdy mohou lišit až o tisíce korun ročně, tak proč si nevybrat to pojištění, které přesně splňuje vaše požadavky a ještě je nejlevnější na trhu? Ve výběru vám pomůže nezávislý porovnávač povinného ručení. Najděte pro sebe a svého motorového miláčka to nejlepší.
Podobné články
Aby bylo pojištění k něčemu, musíte se o něj starat. Za prvé všechny smlouvy mějte uloženy na jednom místě a pro každou mějte zvláštní složku, do níž budete vkládat s ní související dokumenty. Za druhé u smluv kontrolujte datum sjednání, pojistné hodnoty i rozsah krytí a dbejte na jejich průběžnou aktualizaci.
Celá aktualitaProjížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaKoupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.
Celá aktualitaProvoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?
Celá aktualitaExistují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.
Celá aktualitaVybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?
Celá aktualitaS nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.
Celá aktualita