Současný stav spotřebitelských půjček a jejích poskytovatelů je dlouhodobě neúnosný. Zejména mezi nebankovními společnostmi bují lichva a na nepoctivé praktiky doplácí desítky tisíc dlužníků ročně. Vláda se proti nepoctivým úvěrovým společnostmi rozhodla zakročit důrazněji. Několik měsíců tak ministerstvo financí intenzivně pracovalo na přípravě novely zákona o spotřebitelských úvěrech. Výsledkem je návrh, jehož součástí je velké množství změn, které zasáhnou nejen spotřebitelské úvěry, ale i hypotéky.
Banky, finanční odborníci, aktivisté v boji s lichvou i samotní dlužníci vítají změny, které daleko více chrání práva spotřebitelů. Regulace přináší změny v podobě přísnějších pravidel pro poskytovatele půjček, v jejichž důsledku by se měl především razantně snížit počet poskytovatelů půjček.
“Nikde na Západě není tak nepřehledný segment nebankovních poskytovatelů úvěrů, které ani nelze kontrolovat. Když se jejich počet novým zákonem zredukuje byť i o dva řády, neubudou ti, kteří poskytují férové produkty,” říká Daniel Hůle, vedoucí programu Kariérní a pracovní poradenství nadace Člověk v tísni.
“Velmi mi vadí, když vidím na každém rohu reklamu na snadný úvěr, bez ručení, do hodiny. Tady si umím představit velmi snadnou regulaci, která zabrání podprahové představě, že vše je možné,” souhlasí se změnami také Stanislav Balík, vedoucí katedry politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
Změny spočívají v zavedení přísných podmínek pro podnikatelskou činnost v oblasti půjček. Nyní se může poskytovatelem půjček stát doslova každý. Trh s nebankovními půjčkami není totiž nijak regulován. Stačí si zařídit živnostenské oprávnění. Pokud však novela zákona projde, budou muset poskytovatelé půjček složit odborné zkoušky, získat certifikace a doložit minimální kapitál ve výši 20 milionů korun.
Výsledkem by mělo být snížení počtu nebankovních společností, kterých je nyní zhruba 50 tisíc. Tisíce společností přitom zneužívá sociálně slabších lidí a zneužívají jejich nevědomosti. Novým podmínkám a zejména kapitálovému požadavků by mělo zavedení zákona “přežít” jen pár set firem. Tento počet bude daleko snazší kontrolovat.
Kontrolou bude navíc pověřená Česká národní banka, která nyní dozoruje činnost pouze bank. Nebankovní společnosti má za úkol kontrolovat Česká obchodní inspekce. Ta však nemá potřebné nástroje jako ČNB a jí udělené postihy nemají valný význam.
"Půjčování peněz může tvořit poměrně velké sociální náklady v podobě sociálního propadu velkého množství lidí. Musí být jednotně regulováno, tak jako jsou regulovány banky, aby ten byznys byl výhodný pro obě strany a aby byl spravedlivý," zdůrazňuje Daniel Hůle. Poradna při finanční tísni, které Hůle šéfuje, se každý den setkává s problémy lidí, které právě nepoctivé úvěrové společnosti dohnaly do dluhových problémů. Ti bohužel zpravidla netuší, jak se bránit. To by měl nový zákon změnit.
Změny také zasáhnou oblíbené půjčky před výplatou. V současné době jsou velmi snadno zneužitelné. Poskytovatelé těchto drobných půjček se díky aktuálnímu zákonu, který se vztahuje pouze na půjčky nad 5 000 korun, mohou stanovovat až absurdní podmínky.
Novela zákona se však bude nově vztahovat na půjčky i pod tuto hranici. Z trhu tak vymizí tisíce poskytovatelů půjček, kteří prostřednictvím lichvářských praktik a klamavé reklamy, vydělávají miliony korun. Zároveň budou společnosti za tyto praktiky postihovány odebrání certifikace a zakázáním činnosti.
Podobné články
Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.
Celá aktualitaRozmýšlíte se, kde si půjčit peníze? Rádi bychom Vám představili Snadnou půjčku od společnosti TOMMY STACHI s.r.o., která představuje zajímavou alternativu k bankovním půjčkám. Mezi její hlavní přednosti patří rychlost a jednoduchost vyřízení, bezúčelnost, možnost předčasného splacení zdarma a získání peněz v hotovosti do 20 minut. Co dalšího od ní můžete očekávat?
Celá aktualitaPokazila se vám lednička a nemáte z čeho zaplatit opravu? Výplata vám tento měsíc přijde pozdě? Museli jste své ratolesti zajistit lyžařské vybavení a teď přemýšlíte, jak do příští výplaty vyjdete? Nejvýhodnějším a nejbezpečnějším řešením je Japonská půjčka. Podívejte se, na co si dát pozor u mikropůjček a který poskytovatel má nejnižší poplatky.
Celá aktualitaKrátkodobé půjčky si našly své příznivce a není divu. Drobné potíže vyřeší za okamžik a půjčku splatí do měsíce. Život se vrátí do normálních kolejí. Ovšem, pokud vše jde dobře. Na krátkodobé půjčky se snáší vlna kritiky, a to zejména na část poskytovatelů, které nelze označit jinak než jako podvodníky a lichváře.
Celá aktualitaPoměrně mladá banka Air Bank, která patří do skupiny PPF , se už od svého počátku prezentuje jako moderní a spolehlivá banka, konkurující společně s dalšími mladými bankami zaběhlým a „ne-cool“ bankám. Jednou z velmi zajímavých možností, které Air Bank nabízí, je také rychlá a dostupná půjčka od 5000 Kč.
Celá aktualitaJaponská půjčka funguje na trhu s půjčkami před výplatou již déle než jeden rok. Jako stabilní a klienty prověřená společnost neustále inovuje a rozvíjí své služby. Nově Japonská půjčka poskytuje svým klientům kromě mikropůjček také tak zvanou velkou půjčku až do výše 200 000 Kč. Tímto a také svou bezpečností, rychlostí a nízkými poplatky se odlišuje od jiných mikropůjček na trhu.
Celá aktualitaNebankovní trh v současné době připomíná nepřehlednou džungli nabídek a produktů. Jak si mezi nimi správně vybrat a zvolit půjčku s výhodnými parametry a nízkými splátkami, která vám bude vyhovovat? Nabízíme několik rad, jak vybírat nebankovní půjčky.
Celá aktualitaKdyž rychlá půjčka před výplatou, tak raději osvědčená a krytá stabilní společností. To je základ, pokud se nechcete dostat do nepříjemných dluhů, které si nezaviníte sami.
Celá aktualita