Řada lidí se domnívá, že pokud nabídku operátorů dostatečně a pečlivě studovali, nemůže je výsledná faktura na konci zúčtovacího období překvapit. A přesto se tak často děje. Velký vliv na výslednou finanční částku má totiž volba nastavení tarifu v oblasti volání, konkrétně pak s účtováním 60+1. Takto se označuje mód, v rámci kterého se první minuta hovoru započítá vždy celá, i když volající protelefonuje jen pár vteřin. Při například dvou dvacetisekundových hovorech se vám tedy nezapočítá čtyřicet sekund, ale rovnou celé dvě minuty. S tímto nastavením se pak i na první pohled velice výhodný tarif ve výsledku prodraží. Průzkumy totiž dokázaly, že tarifikace 60+1 zvyšuje počet provolaných minut o desítky procent. Tuto formu účtování přitom nabízí drtivá většina tuzemských mobilních tarifů.
I když máte dojem, že internet v mobilu dozajista nevyužijete, a tím pádem jej ani nepotřebujete, váš mobilní telefon bude pravděpodobně opačného názoru. Stále populárnější, a tedy i rozšířenější chytré mobilní telefony jsou totiž na připojení k mobilním datům do značné míry závislé. K tomu, aby mohli jejich majitelé využívat všech výhod a praktických funkcí, které mají v nabídce, potřebují telefony pravidelně stahovat přes internet aktualizace. To bohužel bez přístupu k datům není možné. Jestliže jste i přesto rozhodnuti data nevyužívat, musíte spojení vašeho mobilu k internetu vědomě zrušit, nejlépe přímo u mobilního operátora. V opačném případě by vás mohlo měsíční vyúčtování nemile překvapit.
Většina mobilních tarifů od českých poskytovatelů telekomunikačních služeb nabízí možnost převodu neprovolaných minut do dalšího období. Na první pohled to působí tak, že pokud v jednom období provoláte pouze 10 % volných minut, v jiném vámi zvoleném období budete mít zbylých 90 % k dispozici. Například v období, o kterém předpokládáte, že budete více volat. Tak jednoduché to však bohužel není. Volné minuty se totiž rozhodně nepřevádějí donekonečna, u naprosté většiny tuzemských operátorů je tato nabídka omezena výhradně na následující zúčtovací období. Jednoduše řečeno, pokud v lednu našetříte volné minuty na únor a nestihnete je provolat, v březnu už je k dispozici mít nebudete. Propadnou vám.
Podobné články
Změna mobilního operátora je sice již několik let možná, ale trvá až 30 a více dní. To spousty lidí od jinak výhodné změny odrazuje. Naštěstí novela zákona o elektronických komunikacích konečně posílila postavení zákazníků vůči operátorům. Od února by výměna operátora měla trvat maximálně deset dní.
Celá aktualitaKdyž si člověk vybírá mobilní telefon, nemá v současnosti úplně na výběr, i když to tak vypadá. Všechny telefony umí v podstatě to samé, odlišnosti najdete v typu operačního systému a výkonu procesoru. Displeje jsou i u nejlevnějších přístrojů na vysoké úrovni a fotoaparáty pod 5MPx naleznete jen zcela výjimečně.
Celá aktualitaMobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání a posílání SMS zpráv. S jejich pomocí můžeme dokonce snížit i naše výdaje. Jak na to? Stačí používat správné mobilní aplikace. Některé pomohou s přehlednější správou osobních financí, jiné za nás porovnají ceny potravin a vyšlou nás za levnějším nákupem.
Celá aktualitaNa přelomu ledna a února padlo na půdě EU doslova revoluční rozhodnutí. Bylo rozhodnuto, že roaming v rámci zemí EU definitivně skončí. Operátoři o roaming a vyšší poplatky bojovali téměř deset let od doby, kdy se o zrušení poplatků začalo hovořit poprvé. Mnohokrát byl příslušný návrh odložen. V letošním roce k posunutí nedošlo a zákon byl konečně schválen.
Celá aktualitaMobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.
Celá aktualitaMobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.
Celá aktualitaDatovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.
Celá aktualitaV Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.
Celá aktualita