Úspory.cz >> Kreditní karty >> Češi nemají dostatečně zabezpečené své počítače
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Češi nemají dostatečně zabezpečené své počítače

23.02.2015 Kreditní karty Mít a používat vlastní počítač je dnes již samozřejmostí. Lidé však zapomínají na dostatečné zabezpečení soukromých dat a přístupu k nim a to zejména v případech, kdy jsou neustále připojeni na internet. Usnadňují tak podvodníkům cestu, jak se dostat k jejich penězům uložených v bankách.

Samozřejmostí je dnes také používání internetového bankovnictví, díky kterému mohou klienti snadno ovládat svůj běžný účet, aniž by museli osobně chodit na pobočku. Aby banky uchránily peníze svých klientů před podvodníky, investují do bezpečnosti stovky milionů ročně. Podvodníkům však cestu ulehčují samotní uživatelé. „Nejjednodušší podvodná cesta k penězům klientů uloženým v bankách vede přes jejich vlastní počítače. Lidé jsou velmi málo obezřetní a zabezpečení jejich počítačů je žalostné,“ říká Tomáš Strýček, výkonný ředitel společnosti AEC, která se specializuje na zabezpečení dat.

Internetové bankovnictví není riskantní

Toto pravidlo však platí pouze tehdy, dodržují-li uživatelé základní bezpečnostní pravidla. Napadení počítače a zneužití dat vždy souvisí s nedostatečnou obezřetností klientů, kteří velmi často podvodníkům zjednoduší “práci”. Podle odborníků na bezpečnost dat existují dvě zásady. V první řadě se jedná o bezpečnost hesla, které by nemělo souviset přímo s uživatelem (např. jméno, datum narození, apod.). Uživatel by také nikdy neměl povolit automatické uložení hesel v internetovém prohlížeči či ukládat bezpečnostní certifikát na USB flash, který dává k dispozici.

“Velké riziko představuje stahování nelegálního software a jiných materiálů z internetu nebo navštěvování stránek neznámých webů se závadným obsahem. Stále populární metodou infekce počítačů uživatelů je zavirovaná příloha e-mailu, který se tváří jako exekuční příkaz, žádost o vyzvednutí balíčku a podobně,” upozorňuje Tomáš Strýček.

Podle Tomáše Strýčka by uživatelé měli vždy používat legální software a pravidelně provádět aktualizace operačního systému a nainstalovaných programů. Instalaci možného viru také omezí antivirové programy. K přístupu do internetového bankovnictví by měli uživatelé používat pouze vlastní počítač a v případě nepřítomnosti jej uzamknout či vypnout. “Na místě je zejména obezřetnost při otevírání e-mailů i SMS, které se tváří, že jsou odeslány z banky klienta. Typickým znakem podvodného e-mailu bývá špatná čeština či gramatické chyby v textu, žádost o odesílání jakýchkoli citlivých informací e-mailem nebo žádost o navštívení webové stránky v internetovém prohlížeči,” varuje.

Tipy pro bezpečné internetové bankovnictví

Nenechte podvodníky zaútočit na Váš bankovní účet a chraňte své peníze. Stačí když budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která shrnujeme níže.

  1. Používejte legální software a pravidelně jej aktualizujte.
  2. Nestahujte do počítače ani chytrého telefonu software ze zdrojů, které nejsou 100% důvěryhodné a ověřené.
  3. Používejte kvalitní antivirový program.
  4. Nevstupujte do internetového bankovnictví z počítače, který není Váš a nemáte na něm vlastní chráněný uživatelský účet.
  5. Střežte svá hesla, PINy a veškeré přístupové certifikáty.
  6. Každý e-mail z banky pečlivě prozkoumejte a neotevírejte, pokud budete mít pochybnost. V případě nutnosti kontaktujte svou banku a ověřte pravost e-mailu.
  7. Buďte aktivní: sledujte transakční historii svého účtu a pravidelně kontrolujte výpisy.
  8. Rozlišujte, kdy jste na legitimní webové stránce vaší banky. Zelený řádek s názvem banky vám pomůže určit legitimní stránky.
Hodnocení článku:

Podobné články

Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat

17.01.2023

Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.

Celá aktualita

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita
Všechny aktuality