Úspory.cz >> Kreditní karty >> Češi vyvinuly ochranu platebních karet před skimmingem
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Češi vyvinuly ochranu platebních karet před skimmingem

06.12.2013 Kreditní karty Bojíte se zneužití Vaši platební karty? Pak pro Vás máme dobrou zprávu. Čeští kriminalisté vyvinuli bezpečnostní známky, jejichž účelem je ochrana platebních karet před tzv. skimmingem neboli zkopírováním.

S novinkou jako první přišel Radiožurnál, který uvedl, že se jedná o jakousi bezpečnostní známku. Tu si majitel platební karty nalepí na magnetický proužek na zadní straně karty. Bezpečnostní známka by měla zabránit zlodějům, aby si přečetli data uložená na kartě a vytvořili tak její kopii. "Pokud umístíme na magnetický proužek ochrannou známku dva centimetry od pravého okraje, podvodníci dostávají naprosto nesmyslná data, která nejsou schopní zrekonstruovat," uvedl Jiří Soutor z Kriminalistického ústavu.

Dle informací Radiožurnálu podobná technologie zatím neexistuje nikde v Evropě. Český kriminalistický ústav si proto na vyvinutý ochranný systém podal patentovou ochranu.

Nové bezpečnostní známky však není možné použít kdekoliv

Ne všude je však možné využít platební kartu s nalepenou bezpečnostní známkou. Platí to například pro platební terminály, které mohou číst pouze magnetické proužky. Platební kartu s bezpečnostní známkou nedokáže přečíst a karty vrátí zpět.

Použít je jí možné pouze v zemích, kde má platební karta jak magnetický proužek, tak i čip. V Americe a Spojených státech je tedy použít nelze. "To je ochrana, která platí pouze pro Evropu, maximálně Austrálii. Všude tam, kde je na platební kartě magnetický proužek i čip. Nelze ji použít ve Spojených státech ani jinde v Americe," dále řekl Jiří Soutor.

Banky mají k bezpečnostním známkám výhrady

S výhradami vůči nové ochraně platebních karet přišly také banky. A to zejména kvůli omezením funkcí. K bankomatům, které jsou umístěné v uzamčených prostorách, se klient s takto chráněnou kartou nemůže dostat.

Hodnocení článku:

Podobné články

Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat

17.01.2023

Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.

Celá aktualita

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita
Všechny aktuality