Na konci měsíce září se mezi moderní podniky akceptující platby kartou zařadila také Česká pošta. Nyní je tak možné učinit pouze na devíti pobočkách, ale do konce října by se jejich počet měl zvýšit na 50, a do konce roku by měl počet vzrůst o dalších 100 poboček. Během roku 2016 by měly být platební terminály nainstalovány v dalších 541 poboček. Vzhledem k tomu, že Česká pošta má více než 3 400 poboček, ji v modernizaci plateb čeká ještě dlouhá cesta.
„Česká pošta měla platební karty přijímat už dávno, to je prostě fakt. Současné vedení Pošty převedlo sliby do reality. Pokud chceme zůstat moderní společností, musíme našim klientům nabídnout servis, na který jsou dnes běžně zvyklí,“ uvedl Martin Elkán, generální ředitel České pošty.
Česká pošta nyní akceptuje všechny platební karty společností MasterCard a Visa. Nelze používat platební karty American Express, Diners Club, Discover, JCB a Union Pay.
Vedení České pošty již několikrát o zavedení akceptace platebních karet usilovalo. Jejich snahy však blokovaly dva problémy. Jedním z nich byly poplatky za transakce kartou, které jsou klíčové právě pro obchodníky. Tento problém odstranila regulace poplatků, která uměle snížila poplatky přesahující 1 procento na desetiny procent. Díky tomu není akceptace platebních karet pro Českou poštu a potažmo i jiné podniky ztrátovým byznysem.
Druhým problémem jsou výběrová řízení. Česká pošta je povinná vyhlásit výběrové řízení na každou zakázku. Pokud se najde jeden jediný věčně nespokojený účastník, může výběrové řízení dokola napadat a ve výsledku se tak plánovaná realizace může neskutečně protáhnout, ne-li dokonce zapadnout do zapomnění.
Platební karty vítá speciální skupina klientů, které můžeme označit za lovce bonusů. Jedná se o zákazníky, kteří s oblibou využívají všechny možné bonusy, které souvisí s používáním kreditních karet.
Lovec bonusů č. 1:
Typickým příkladem se může stát listovní zásilka na dobírku, kdy náklady běžně činí cca 90 korun (26 korun za doporučenou zásilku do 50 g, 25 korun za platbu dobírkou a 40 korun za poštovní poukázku A do 50 tisíc korun). Zákazník na základě oznámení o zásilce přijde a prostřednictvím kreditní karty zaplatí 50 tisíc korun - doběrečné. Za dva pracovní dny mu pošta poslala 50 tisíc na jim uvedený bankovní účet na poštovní poukázce A a z jeho kreditní karty mu bylo strženo 50 000 korun. Jako odměnu obdržel lovec bonusu 2 procenta za platbu kartou, což v tomto případě činí 1 000 korun. Po odečtení nákladů tedy vydělal 909 korun.
Lovec bonusů č. 2:
Jiný zákazník vydělal podobným způsobem 552 korun. K tomu mu stačilo uhradit na poště SIPO kreditní kartou ve výši 30 000 korun, za což také získal bonus ve výši 2 procent. V tomto případě šlo o 600 korun a náklady za SIPO jsou pouhých 18 korun.
“S využitím platebních karet k lovu bonusů pošta nepočítala, ale nepokládá to zatím za něco, co by jí mělo působit trápení. Platby kartou jsme zavedli proto, že je naši klienti vyžadovali. To, co, je zde popsáno, jsou jednotky transakcí, u kterých nepředpokládáme jejích zásadní nárůst,” uvedl Matyáš Vitík, tiskový mluvčí České pošty.
Podobné články
Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.
Celá aktualitaNikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.
Celá aktualitaChcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.
Celá aktualitaV první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.
Celá aktualitaMnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.
Celá aktualitaV minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?
Celá aktualitaCo se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.
Celá aktualitaBezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?
Celá aktualita