Úspory.cz >> Kreditní karty >> Každý sedmý Čech má zkušenost s ukradenou platební kartou
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Každý sedmý Čech má zkušenost s ukradenou platební kartou

29.07.2015 Kreditní karty O tom, že se krádeže nevyhnou téměř nikomu, svědčí statistiky. Nepříjemnou zkušenost s krádeží osobních dokladů má téměř 70 procent Čechů. Každý třetí Čech tuto zkušenosti dokonce zažil vícekrát. Tyto informace vyplynuly z květnového výzkumu provedeného Equa bankou.

Výsledky průzkumu potvrzuje také Policejní prezidium ČR, které každý rok eviduje na 100 000 kapesních a drobných krádeží v celkové hodnotě až 4 miliard korun. Stovky dalších případů nejsou vůbec hlášené. Nejčastěji s jedná o osobní věci, jako je peněženka, osobní doklady, kreditní karty, mobilní telefony a klíče.

Ubránit se krádeži lze zvýšenou kontrolou nad osobními věci v místech, kde hrozí krádeže nejvíce (prostředky městské hromadné dopravy, centra měst, apod.). Všeobecně se jedná zejména o místa, kde se vyskytuje příliš velké množství lidí. Další možností, která řeší finanční důsledky krádeže, je pojištění ztráty a odcizení osobních věcí.

„Ztráta či krádež osobních věcí je vždy nepříjemná. A jak vyplývá z průzkumu, tak se většině z nás nevyhne. Zmírnit dopad takovýchto problémů lze přitom pojištěním osobních věcí, včetně pojištění případného zneužití platební karty už od 29 korun měsíčně. Například v situaci, kdy je odcizena taška s telefonem, hotovostí a dalšími věcmi, může mít klient nárok na náhradu škody až do výše 30 000 korun,“ vysvětluje Ondřej Hák, ředitel úvěrových a pojišťovacích produktů Equa bank.

Podobné pojištění nabízejí banky k platební kartám jako standardní službu. Cena se pohybuje stejně jako u Equa banky v desítkách korun a při ztrátě či krádeži jej opravdu oceníte. Kryje totiž ztráty nejen platebních karet, ale také (dle smluvních podmínek) osobních věcí ukradených společně (peněženka, doklady, klíče, mobilní telefon, hudební přehrávač, brýle, náklady na pořízení nových věcí až do výše sjednaného pojistného limitu).

Víte, která kreditní karta je nejvýhodnější? Porovnejte si je na Úspory.cz a vyberte si tu nejlepší!

Nejčastěji se kradou celé peněženky a průměrná škoda činí 5 000 korun

Výsledky průzkumy dále uvádí, že v 58 procentech případů zloději odcizí celou peněženku. V 54 procentech se jim podaří ukrást hotovost, ve 39 procentech mobilní telefon a ve 38 procentech osobní doklady. Platební karty tvoří 23 procent všech případů. Relativně výjimečné jsou krádeže elektroniky, jako jsou fotoaparáty, tablety či notebooky.

Průměrná škoda krádeže činí 5 000 korun. Vyšší škodu zažila téměř třetina dotázaných respondentů a ta zpravidla souvisela se zneužitím platební karty (neoprávněný výběr či platba).

K největšímu počtu případů odcizení dochází ve městech a logicky tak vede hlavní město Praha, kde je pravděpodobnost okradení dvojnásobně vyšší než v kterémkoliv jiném českém regionu. Důsledky krádeže jsou rovněž nepříjemné. Nejvíce dotázaných poukazuje na nepříjemnosti vyřizování krádeže na Policii a dalších úřadech. 23 procent dotázaných uvedlo, že jim byla nepříjemná především ztráta hotovosti.

Jak se zachovat při ztrátě platební karty

Ve chvíli, kdy zjistíte ztrátu osobních věcí potažmo kreditní karty či karet, jednejte okamžitě. Zloděj si je vědom omezeného času a i on bude jednat velmi rychle. Bez váhání zavolejte na linku své  banky a žádejte okamžitou blokaci karty. Díky tomu nepřijdete o peníze uložené na svém účtu. To platí zejména při bezhotovostních platbách, které umožňují platby do výše 500 korun bez zadávaní PIN kódu.

  • PIN kód nenoste nikde napsaný poblíž platební karty.
  • Vybírejte z bankomatu na místě, kde se cítíte bezpečně.
  • Vždy se přesvědčte, že na bankomatu není nic podezřelého.
  • Při zadávání PIN kódu mějte  klávesnici zakrytou rukou.
  • Mějte zapsanou linku pro případ ztráty karty.

Štítky: bezkontaktní karty | kreditní karty | kreditní karty online | platební karty | pojištění kreditních karet | srovnání kreditních karet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Toužíte po kreditní kartě? Zjistěte, k čemu slouží a jak ji správně používat

17.01.2023

Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.

Celá aktualita

Co dělat při ztrátě či zneužití kreditní karty?

24.10.2016

Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.

Celá aktualita

Kreditní karty - tři zlatá pravidla

22.09.2016

Chcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.

Celá aktualita

KREDITNÍ KARTY – DRUHÁ ČÁST

15.07.2016

V první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.

Celá aktualita

Kreditní karty – první část

24.06.2016

Mnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.

Celá aktualita

Mohou vám v MHD ukrást peníze přímo z platební karty?

02.03.2016

V minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?

Celá aktualita

Drobní obchodníci karty přijímají, nadšení z toho ale nejsou

25.01.2016

Co se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.

Celá aktualita

Bezkontaktní platební karty: Které banky vám vrátí zneužité peníze?

14.12.2015

Bezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?

Celá aktualita
Všechny aktuality