Češi nakupují na internetu prakticky vše. Elektroniku, oblečení, sportovní vybavení, dovolenou i pojištění. Poptávka stoupá a počet e-shopů se každý den rozrůstá o další. Hlavním důvodem je pohodlí a zejména možnost porovnat ceny v různých e-shopech a mít tak možnost výběru.
Už jenom kvůli množství uskutečněných plateb je bezpečnost velmi důležitá. Možností, jak za zboží či služby zakoupené online zaplatit, je více. Patří sem například platba na dobírku, bankovní příkaz či platba platebními kartami. A právě platba prostřednictvím debetní či kreditní karty je stále na vzestupu a dokonce se pomalu stává nejvíce používanou metodou.
Platba kartou online je velmi jednoduchá, bez poplatku a hlavně je vyřízená okamžitě. Stačí do příslušných kolonek vepsat číslo kreditní či debetní karty, dobu platnosti a třímístný kód, který se nachází na zadní straně karty.
Úroveň zabezpečení u plateb kartami je skutečně vysoká. Dokonce lze říci, že méně riziková než platba v hotovosti či a na dobírku. Například reklamace je mnohem jednodušší. Není třeba podávat trestní oznámení, ale u banky zažádáte o zpětné proplacení neboli chargeback. Při úspěšné reklamaci Vám banka prostě peníze vrací na účet zpět. “Měsíčně vyřizujeme průměrně okolo 200 reklamací přes chargeback. Z pohledu klienta jde o efektivní nástroj při řešení problematických transakcí”, sděluje Pavel Zúbek z GE Money Bank. “Mezi příklady takových situací patří třeba chybně naúčtovaná částka ze strany obchodníka, zaplacení zboží či služby na internetu, které klient následně neobdržel, nebo provedení duplicitní transakce”, doplňuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.
Jediný, kdo je na platbách kartou ztrátový, je obchodník, jemuž banka za provedené platby strhává procenta z nákupu. Pro něho je výhodnější on-line převod. “Když někomu pošlete převodem sto tisíc, tak si banka zúčtuje za přípis částky jednotky korun. Pokud zákazník peníze zaplatí kartou, poplatek z celkové částky, který následně zaplatí obchodník, se pohybuje v rozmezí 1,5 % až 4 %”, vysvětluje Zdeněk Hoffmann, jednatel společnosti AARON GROUP patřící mezi tzv. agregátory plateb.
Podobné články
Kreditní karta se může stát užitečným pomocníkem při správě osobních financích, ale i velkým potížistou. Ostatně jako všechny úvěrové produkty. Aby nedošlo k druhému případu, naučte se, jak funguje, jaká rizika se s ní pojí a jak ji správně používat.
Celá aktualitaNikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Pokud se vám podaří ztratit kreditní kartu, je nutné jednat rychle a kartu co nejdříve v bance zablokovat. Až pak nastává čas pro sčítání možných ztrát. Pokud si ale dobře nastavíte platební limity, riziko zneužití karty snížíte.
Celá aktualitaChcete si pořídit kreditní kartu? Pokud jste zodpovědní a máte platební morálku, snadno se vyhnete rozhazování peněz, které by pak mohlo vést k vašemu osobnímu bankrotu. Kreditní karty jsou sice v postkomunistických zemích stále považovány za poněkud nebezpečné, avšak napětí pomalu ale jistě opadává. Abyste svou případnou kreditní kartu využili naplno, je vhodné mít na paměti základní kroky, které povedou k vaší maximální spokojenosti.
Celá aktualitaV první části seriálu o kreditních kartách jsme si v kostce shrnuli nejdůležitější informace a vysvětlili rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. V následující části si blíže specifikujeme nevýhody a nástrahy, které mohou na uživatele kreditních karet čekat.
Celá aktualitaMnoho lidí si dodnes plete rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Přitom tento rozdíl je tak značný, že obě karty mají společný snad jen tvar. Kreditní karta se totiž používá zcela jinak a jedná se vlastně o druh úvěru, jelikož peníze, které pomocí ní používáte, patří bance. V následujícím seriálu si postupně probereme vše důležité, co potřebujete o kreditních kartách vědět.
Celá aktualitaV minulých dnech se na sociálních sítích objevila fotografie, která vzbudila nemalý poprask. Znázorňuje muže s bezdrátovým platebním terminálem, který údajně okrádá lidi v MHD. Stačí přistoupit blíže a lidem, kteří používají bezkontaktní platební karty, se začnou strhávat peníze. Je to vůbec možné?
Celá aktualitaCo se týče plateb kartami, mezi spotřebiteli a obchodníky existuje propastný rozdíl. Zatímco spotřebitelé platí kartami všude, kde jen mohou, drobní obchodníci platební karty přijímají se značnou nevolí. Za platby kartou totiž platí nemalé poplatky bankám, které drobné podnikatele ovlivňují více než ty velké.
Celá aktualitaBezkontaktní platební kartu má dnes téměř každý, kdo používá bankovní účet. Jimi prováděné platby jsou jednoduché, rychlé a při placení není do částky 500 korun vyžadován PIN ani podpis. Co se stane, když vám někdo kartu odcizí a provede několik rychlých plateb, než dojde k zablokování karty?
Celá aktualita