Zlodějů neubývá a každý den dochází ke vloupání. Někdy se majitel ubránit nemůže, jindy si zloděje div nepustí do domu vlastní nedbalostí. „Zlodějům hraje do karet hlavně nedbalost lidí, kteří nemají bezpečnostní dveře, nezamykají a nedbají základních bezpečnostních pravidel. Lupiči také spoléhají na lidskou důvěřivost a nevšímavost, používají převleky a jsou sebevědomě drzí,“ upozorňuje Ivan Pavlíček z firmy Next, jednoho z největších výrobců bezpečnostních dveří.
Zloději například využívají tzv. metodu SG. Do bytu se dostanou pomocí speciálního klíče, aniž by na dveřích a zámku zanechali jakékoliv známky poškození. S touto metodou bez velkých problémů uspějí u dveří se zámkovou vložkou starou více než 10 let. Někteří zloději po sobě neváhají dokonce zamknout. Šok majitele, který po odemčení dveří objeví vyloupený byt, je o to větší.
Nešvarem, kterého se lidé často dopouští, je ponechání otevřených oken za účelem větrání ve vyšších patrech. Domnívají se, že zloději se do vyšších výšek pouštět nebudou. To jsou ale na velkém omylu. „Majitelé zlodějům nahrávají rovněž ponecháním otevřených sklepních oken nebo větráním ve vyšších patrech přes den v jejich nepřítomnosti. Majitelé mají za to, že není snadné se do nezajištěných oken dostat. Hlášené škody takto nezabezpečených bytů a domů dokazují opak,“ varuje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.
Fantazii se meze nekladou a to platí i pro zloděje. Do bytů se snaží dostat i pomocí převleků. Nejčastěji se převlékají za elektrikáře, instalatéry či zaměstnance energetických firem. Mezi kuriózní případy patří převlek za cyklistu, kurýra s pizzou či dokonce manažera v obleku. Tito zloději sází na anonymitu velkých bytových domů, kde se neznají ani jednotliví sousedé.
Odborníci neustále poukazují na staré a nekvalitní zabezpečení domácností. Přitom dnes lze kvalitní zabezpečení sehnat za dostupné ceny. To je obzvláště důležité pro všechny, kteří vlastní cennosti v podobě starožitností, šperků či obrazů a jiného drahého vybavení.
Ruku v ruce se zabezpečením domácnosti jde pojištění majetku a domácnosti. Pojišťovny sice ne vždy předpisují míru zabezpečení, ale v případě neporušeného zámku vám nemusí uhradit ani korunu. Naopak s překonáním náročných bezpečnostních prvků, si můžete být jistí, že vám pojišťovna uhradí skutečnou ztrátu.
Další chybou, která se týká právě pojištění domácnosti, jsou špatně nastavené pojistné částky. Mnozí lidé si pojištění uzavřou, a již se o něj dále nezajímají. Zatímco roky plynou, domácnost si postupně vybaví dražším nábytkem, modernějšími spotřebiči a elektronikou. Ve chvíli, kdy je vykradou, se diví, že jim pojišťovna vyplatí příliš málo. Proto si pojištění majetku ve vaší domácnosti pravidelně aktualizujte a to zejména po nákupu nového vybavení či rekonstrukci. Řiďte se pravidlem: „Nejsem tak bohatý, abych si pořídil příliš levnou pojistku.“
„Setkáváme se s případy, kdy v rekreačních objektech, kde bývá pojistná částka pro případ odcizení movitých věcí kolem 50 tisíc korun, jsou ponechány věci, jejichž hodnota pojistnou částku převyšuje. Jsou to rybářská vybavení v hodnotě několika desítek tisíc, sekačky a různá zahradní technika, drahé fotoaparáty, herní konzole a jiná elektronika, kde si klient neuvědomí, že tyto věci zvyšují hodnotu vybavení domácnosti,“ říká Michal Herzig, odborník na pojištění.
Podobné články
Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.
Celá aktualitaProžili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?
Celá aktualitaČeský národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?
Celá aktualitaMáte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?
Celá aktualitaVánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.
Celá aktualitaŽe je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.
Celá aktualitaPředposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.
Celá aktualitaPo dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.
Celá aktualita