Pokud si nejste jistí na 100 % obsahem pojistné smlouvy, raději ji vyhledejte a konečně si ji důkladně přečtěte. Možná zjistíte, že vaše pojištění není tak neprůstřelné, jak jste se domnívali.
Pojištění je komplikovaný obor stejně jako každý jiný. Existují různé druhy pojištění, mezi kterými se laik vyzná velmi těžko. Každý druh pojištění má vlastní pojmy, vlastní definici a vlastní podmínky. Co se nám - laikům může zdát zcela samozřejmé a logické, může mít v pojištění úplně jiný význam.
Podívejme se například na pojištění majetku. Váš dům se nachází v povodňové oblasti a vy máte v pojistné smlouvě zahrnuto riziko záplavy. Logicky se domníváte, že je vše v naprostém pořádku. Jednoho dne vás překvapí povodeň, ale vy nedostanete od pojišťovny ani korunu. Jak je to možné a jaký je proboha rozdíl mezi záplavou a povodní?
Obvyklé je, že rizika záplavy a povodně jsou součástí jedné varianty pojištění. Jak se ale říká, výjimka potvrzuje pravidlo, a proto je dobré být dobře seznámen se všemi podmínkami pojištění před podpisem smlouvy. Samozřejmě si lze sjednat pojištění na jedno nebo druhé riziko, případně na obě rizika.
Vždy je vhodné poradit se s pojišťovacím znalcem předem. Z profesionálního hlediska zhodnotí vaši konkrétní situaci a doporučí nejvhodnější řešení. Jediný problém nastává v případě majetku (nemovitosti) ležící ve 4. povodňovém pásmu. Riziko povodně je zde natolik vysoké, že jej pojišťovny odmítají pojistit. Pojistit lze pouze riziko záplavy.
Živelné události zabránit nelze. Můžete se ale dobře připravit. Jedním z účinných postupů je pojištění. Velká voda během chvilky ničí nemovitosti včetně vybavení, proto mějte pojištěnou nemovitost i domácnost. V případě pojistné události budete potřebovat peníze nejen na opravu či stavbu nového domu, ale i jeho nové vybavení.
Podobné články
Být pojištěný nestačí. Důležité je také správné nastavení pojistné smlouvy. Stačí při sjednávání smlouvy udělat jednu z nejčastějších chyb a při pojistné události přijdete o spoustu peněz. Prozradíme vám, jakých chyb se dopouštíme nejčastěji, a na co si při pojištění majetku dát pozor.
Celá aktualitaProžili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?
Celá aktualitaČeský národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?
Celá aktualitaVánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.
Celá aktualitaŽe je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.
Celá aktualitaPředposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.
Celá aktualitaŘíká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.
Celá aktualitaPo dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.
Celá aktualita