Za lichvu může být považována jakákoliv služba, tedy i finanční půjčka, kdy je evidentní hrubý nepoměr mezi tím, co dostane poškozený a co získá lichvář. Zároveň při jednání došlo ke zneužití tísně, neznalosti, nezkušenosti a podobně. Pokud člověk neví, jak se bránit, může přijít i o veškerý majetek.
Své oběti si lichváři aktivně vyhledávají. Sledují exekutorské nástěnky a katastr nemovitostí. Vystupují jako „investoři“ a nabízejí půjčky s nízkým úrokem. Chyták se ukrývá jinde. Stačí do smlouvy vložit několik nesplnitelných povinností sankcionovaných vysokými pokutami. Sází na to, že oběti neznají zákon o ochraně spotřebitele a netuší, jak se mohou bránit.
Lidé kvůli předraženým půjčkám většinou skončí v dluhové pasti. Neplatí ale, že by šlo pouze o osoby se základním vzděláním a nízkou finanční gramotností.
Pod tlakem člověk uvažuje jinak. „Nezáleží na tom, jaké má vzdělání či inteligenci. Jakmile se člověk dostane do časové tísně nebo jiného nepříjemného stavu, je náchylný k tomu, že se nechá zmanipulovat,“ vysvětluje Alena Zieglerová pro ČT24, analytička z Institutu pro sociální inkluzi.
Při potížích s dluhy a lichváři můžete vyhledat pomoc u soukromých advokátů. Těm, kteří si ho dovolit nemohou, pomoc nabízí neziskové organizace, které zdarma nabízí odborné poradenství při finanční tísni.
Pozor je třeba dávat na firmy, které se jako poradny v tísni pouze tváří. Ve skutečnosti nabízejí placené služby či se dokonce jedná o skryté lichvářské služby poskytující půjčky na dluhy, exekuce a další. Doporučujeme proto kontaktovat pouze ověřené a známé organizace.
Aby se počet osob zneužitých lichváři dařilo snižovat, je nutné mezi širokou veřejností šířit povědomí o institucích, které nabízí pomoc ve finanční nouzi. Nejznámější je Člověk v tísní a Dluhové poradenství. Osobám s dluhy nabízí odbornou pomoc bezplatně. Kamenné pobočky navíc naleznete v každém kraji ČR.
Zároveň provozuje mobilní dluhové poradenství mimo kamenné pobočky a buduje síť mobilních poradců, kteří objíždí města a nabízí pomoc. Poradci pomáhají lidem mapovat jejich závazky, jednat s věřiteli a exekutory, zastavovat nezákonné exekuce, komunikovat se soudy atd. Kontakty najdete na webu Člověk v tísni, Sociální práce v ČR.
V případě potíží s dluhy můžete volat i na jejich Help linku pro lidi v nouzi: 770 600 800, která funguje od pondělí do pátku mezi 9. až 17. hodinou a v případě mobiliární exekuce i mezi 17. až 22. hodinou. Další informace naleznete na stránkách www.jakprezitdluhy.cz.
Lichváři nemají licenci od České národní banky a nepůsobí legálně. Mezi projevy podezřelých věřitelů patří vysoké úroky, poplatky, RPSN i požadavek na platby předem. Často nepožadují potvrzení o příjmech a ignorují záznamy v registru dlužníků. Obvyklý je tlak na podpis smlouvy, která bývá úmyslně nepřehledná a nesrozumitelná.
Naopak dobrým vodítkem je vedle oprávnění ČNB Index odpovědného úvěrování, který každoročně připravuje Člověk v tísni. Index hodnotí transparentnost a klientskou vstřícnost u vybraných poskytovatelů. Výsledkem je přehled společností od nejlepších, až po ty, kterým je doporučeno se vyhnout.
Podobné články
Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?
Celá aktualitaPůjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?
Celá aktualitaV lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.
Celá aktualitaJako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?
Celá aktualitaO půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.
Celá aktualitaNepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.
Celá aktualitaSoučasný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.
Celá aktualitaV ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.
Celá aktualita