Úspory.cz >> Půjčky >> 7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

7 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí při splácení běžné půjčky

15.12.2022 Půjčky Jako jediný problém se při splácení úvěru může jevit pouze nedostatek peněz na účtu. Kdepak. Potíže mohou nastat už při samotném splácení, stačí se dopustit jedné z níže popsaných chyb. Na co byste měli dávat pozor, aby vás půjčka nevyšla ještě dráž?

Do nepříjemné situace vás mohou dostat i zdánlivě banální úkony. A jelikož je lepší chybám předcházet, než je napravovat, sepsali jsme 7 chyb, kterých se splácející dopouští nejčastěji.

1. Při zadávání platby kontrolujte variabilní symbol

Klidně dvakrát až třikrát. Variabilní symbol je důležitý číselný údaj, díky němuž poskytovatelé úvěrů k sobě automaticky párují platby se správnými půjčkami. 

Pokud variabilní symbol vyplníte špatně či dokonce na něj úplně zapomenete, instituce musí složitě dohledávat úvěr, k němuž platba náleží. Ne vždy se to při ohromném množství úvěrů daří rychle. Je to nepříjemné pro banky i klienty, jež rozezleně tvrdí, že splátku půjčky řádně uhradil jako každý měsíc. 

NÁŠ TIP: Variabilní symbol zkopírujte ze zaslaných platebních údajů. Poté se raději víckrát ujistěte, že je vyplněný správně.

2. Nezaměňujte datum úhrady s datem splatnosti

Další důležitý údaj, které je při vyplňování příkazu k platbě třeba vyplnit, představuje datum úhrady. Nebo snad datum splatnosti? Pozor, jedná se o dva různé pojmy, které není dobré plést mezi sebou.

  • Datum úhrady - den, kdy jsou peníze odečteny z účtu splácejícího.

  • Datum splatnosti - den, kdy mají být peníze připsané na účtu věřitele.

Ač jsou okamžité převody už považovány za standard, stále je nepodporují všechny banky. Proto je doporučeno jako datum úhrady zadat dva až tři dny před datem splatnosti, které najdete ve smlouvě. Za prodlení se splácením můžete být pokutováni.

NÁŠ TIP: Problémům se splácením se vyhnete díky trvalému příkazu. Řádně vyplňte údaje a splátka bude automaticky strhávána z účtu, aniž byste správné datum museli hlídat každý měsíc.

3. Počítejte s víkendy a státními svátky

S předchozím bodem a nastavením správného data úhrady úzce souvisí třetí chyba. Aby platba odešla opravdu čas, nastavte datum s předstihem a do příkazu zadejte, aby byla uhrazena v předcházející pracovní den, pokud datum úhrady vyjde na víkend či svátek.

NÁŠ TIP: Zadáte-li datum s předstihem několik dní, tento bod nemusíte vůbec řešit. Splátka dorazí včas vždy.

4. Jakoukoliv změnu osobních údajů je nutné oznámit

Do smlouvy o půjčce se vyplňují všechny důležité osobní a kontaktní údaje, jako je jméno a příjmení, trvalá adresa, telefon a e-mail. Dle smluvních podmínek byste změnu těchto údajů měli vždy hlásit.

Pokud se vdáte a přijmete partnerovo příjmení, přestěhujete se do jiného města či změníte telefonní číslo, případně e-mailovou adresu, nezapomeňte změnu co nejdříve oznámit také svému věřiteli.

NÁŠ TIP: Změny osobních a kontaktních údajů je většinou možné provést jednoduše online, případně telefonicky.

5. Vyhněte se poplatkům za mimořádné splátky

Rozhodnutí splatit půjčku rychleji je samozřejmě chvályhodné. Než se ale rozhodnete poslat vyšší splátku, ujistěte se, co vás to bude stát. V minulosti bylo běžné, že mimořádné splátky či předčasné splacení byly zpoplatněny. Dnes je to zhruba půl na půl. Někteří poskytovatelé si poplatek účtují dál, jiní mimořádné a předčasné splácení umožňují zadarmo.

NÁŠ TIP: Před odesláním mimořádné splátky vždy ověřte, zda si váš poskytovatel poplatek účtuje či nikoliv. Pokud ano, zjistěte výši poplatku, aby vás půjčka nevyšla dráž.

6. Nedostatek peněz na bankovním účtu

Datum úhrady nastavte tak, abyste měli jistotu, že peníze vždy odejdou. Třeba dva dny poté, co vám na účet obvykle přichází výplata. Případně mějte nastaveno, aby splátka proběhla v moment, kdy budete mít na účtu dostatek financí.

NÁŠ TIP: Zjistěte si, zda si můžete nastavit oznámení o neprovedení trvalého příkazu. Díky tomu splátku stihnete uhradit včas.

7. O zvolené půjčce si zjistěte veškeré informace

Další poměrně častou chybou bývá nedostatečná znalost vybraného úvěru. Před sjednáním půjčky si vždy zjistěte podrobnosti nejen o úvěru, ale taktéž o podmínkách splácení včetně sankcí, jež hrozí za pozdní splátky a obecně v případě prodlení se splácením.

NÁŠ TIP: Chcete znát všechny důležité informace o úvěru? Na našich stránkách si porovnáte libovolný úvěrový produkt a zjistíte vše potřebné předem.

Vážné finanční potíže řešte okamžitě

Člověk není neomylný a k chybě může dojít i přes veškerou snahu. Nemusíte se bát, že vám kvůli o několik dní opožděné splátce na dveře zaklepe exekutor.

Pokud se však dostanete do vážných a hlavně dlouhodobých finančních potíží, zkontaktujte věřitele a dohodněte se na schůdném řešení. Hra na “mrtvého brouka” není rozumné řešení, pokud opravdu nechcete u svých dveří potkat exekutora.

NÁŠ TIP: S výběrem rozumné půjčky vám pomohou i Zásady bezpečného půjčování, díky nimž budete vědět, na co se soustředit a na co dávat pozor.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nejčastější problémy, které mohou potkat dlužníky v exekuci

14.09.2023

Exekuce je velký problém sám o sobě, natož ve spojení s potížemi, které ji mohou doprovázet. Nejčastěji se jedná o arogantní a neochotné jednání úředníků, psychický nátlak nebo nezákonné zabavení majetku. Na koho se dlužníci v exekuci mohou s těmito problémy obrátit?

Celá aktualita

Boj proti novodobým lichvářům. Kde vám opravdu pomohou?

13.07.2023

Novodobí lichváři představují chytře provázaný řetězec firem. Jedna poskytuje první relativně levnou půjčku, druhá zprostředkuje už dražší úvěr a třetí nabízí “výhodné” přeúvěrování na čtvrtou firmu. Každá firma si vezme další peníze. I malé půjčky se následkem jednání s lichváři mohou mnohonásobně prodražit.

Celá aktualita

Zodpovědné zadlužování: 10 pravidel, díky nimž si půjčíte bezpečněji

18.06.2023

Půjčit si peníze je snadné a to obzvlášť tehdy, pokud je vám jedno, u koho si půjčíte a kolik vás půjčka bude nakonec stát. Tak by to ale být nemělo. Půjčka by měla figurovat jen jako pomocník dosáhnout na nezbytné věci, aniž by vás její splácení významně omezovalo. Jak toho dosáhnout?

Celá aktualita

9 užitečných tipů, jak zvládat potíže se splácením půjček

17.03.2023

V lepších časech jste si vzali více úvěrů, než dokážete splácet? Je-li toto právě váš případ, nestrkejte hlavu do písku, ani nečekejte na zázrak shůry. Snažte se najít řešení dříve, než bude pozdě.

Celá aktualita

Konsolidace rychle a bezpečně vyřeší nesnáze při nesplácení půjček

19.11.2022

O půjčkách se často říká, že mohou být dobrým sluhou, ale zlým pánem. Druhý případ znají ti, kteří si s vidinou lepší budoucnosti vzali více půjček než jsou schopni splácet. Konsolidace představuje způsob, jak se těchto potíží zbavit, předejít finanční krizi či dokonce osobnímu bankrotu.

Celá aktualita

Jak získat peníze na nenadálé výdaje: Rychle, ale bezpečně

19.10.2022

Nepříjemné životní situace zásadně přichází ve chvílích, kdy na ně nejste připraveni. Menší tragédii pro rodinný rozpočet může představovat i rozbitý spotřebič, porouchaný vůz i nedoplatek za energie.

Celá aktualita

Které půjčky mohou být nebezpečné, co je lichva a jak vybrat bezpečnou půjčku

20.09.2022

Současný trh s půjčkami je široký. Vybírat lze z půjček od bankovních a nebankovních poskytovatelů, aniž byste natrefili na dvě totožné nabídky. Není ale ani tak pestrý, aby se v něm lehce ztratily neférové a podvodné půjčky. Nebylo tomu ale tak vždy.

Celá aktualita

Co jsou registry dlužníků, jak fungují a proč jsou důležité

22.08.2022

V ideálním případě by půjčka měla být výsledkem zodpovědného rozhodnutí, jemuž předchází analýza osobní finanční situace. Ve skutečnosti se lidé pro půjčku občas rozhodují unáhleně. Nesprávnému rozhodnutí pomáhají zabránit různé mechanismy, mezi něž patří i registry dlužníků.

Celá aktualita
Všechny aktuality