Úspory.cz >> Spoření >> Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?

15.04.2023 Spoření Možnosti zhodnocení osobních financí se ve velkém začaly řešit v uplynulém roce, kdy vysoká inflace způsobila poměrně významný pokles hodnoty uložených peněz. Nezvládly ji pokrýt ani zvýšené úroky na spořicích účtech. Investice představují možnost, jak volné prostředky nejen ochránit, ale zároveň vydělat něco navíc.

Svět investic však budí respekt a začátečníci se často bojí, že o své úspory přijdou. Ve skutečnosti investování není až tak obtížné. Mohou za to i moderní technologie, díky nimž je investování jednodušší a dostupnější. S trochou snahy učit se novým věcem investování zvládne každý.

Jak začít s investováním

Na začátku kariéry každého dobrého investora stojí rozumné cíle. Nečekejte, že vám vaše investice přinesou stovky tisíc až miliony korun. Vaším hlavním cílem by mělo být prostřednictvím správných investic pokořit inflaci v dlouhodobém časovém horizontu. Tedy aby vaše úspory neztrácely na hodnotě, ale ideálně neustále mírně rostly.

V první řadě se musíte smířit s existencí investičního rizika. S růstem výnosu roste i míra rizika. Investice představují dlouhodobou záležitost. Během let dojde k občasnému propadu a to pravděpodobně několikrát. Důležité je nepanikařit. Opatrní investoři volí konzervativní strategii a ti méně opatrní se nebojí dynamičtějšího přístupu. Strategie samozřejmě můžete kombinovat.

Zásadní je dodržet pravidlo diverzifikace investic, což znamená rozložení investičního rizika, a vytvořit si pestré investiční portfolio. Nevyjde-li jedna z investic, máte stále ostatní a přijdete pouze o část investovaných prostředků. Nikdy nesázejte na jednu kartu. Diverzifikují všichni, začátečníci i zkušení investoři.

Dle Světového reportu bohatství bohatí lidé diverzifikují následovně:

  • 38 % investic putuje do akcií a alternativních forem (např. P2P platformy)
  • 27 % je uloženo na spořících účtech nebo v hotovosti
  • 19 % investic jde do nemovitostí
  • 16 % jde do dluhopisů

Možnosti investování a nejlepší investice pro začátečníky

Za formy investice lze považovat penzijní připojištění se státním příspěvkem a stavební spoření. Připomínají podílové fondy. Jejich strategie je velmi podobná a spočívá v pravidelném vkládání určitě finanční částky. Penzijní společnosti většinou nabízí na výběr konzervativní, vyváženou a dynamickou strategii.

Dále je třeba umět rozlišit investice krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé a využívat vždy vhodné investiční strategie. Například dlouhodobé investice do penzijních a podílových fondů lze ošetřit takzvanou strategií životního cyklu. Na začátku jste odvážnější a později přejdete na konzervativnější strategii. Díky tomu vaše úspory neklesnou krátce před koncem investičního horizontu.

Podílové fondy jsou pro začátečníky vůbec nejlepší investice. V základu se dělí se na akciové, smíšené a dluhopisové fondy. Nemusíte ale využívat podílový fond a můžete se rozhodnout investovat na vlastní pěst. Pokud rozumíte nějaké oblasti, můžete se rozhodnout pro přímé investice do nemovitostí, investice do zlata, investice do akcií nebo státních dluhopisů či P2P trhu.

Dle míry rizika se investice rozdělují na:

  • konzervativní - termínované vklady, dluhopisy, komodity jako zlato a stříbro, P2P půjčky,
  • vyvážené - dluhopisy, smíšené podílové fondy, investice do nemovitostí, P2P půjčky,
  • dynamické - investice do akcií a smíšených fondů, investice do kryptoměn, P2P půjčky.

Kdo vám nejlépe poradí s investicemi

Je-li pro vás svět investic velkou neznámou, nechte si poradit. Investiční služby a poradenství nabízí investiční společnosti a zprostředkovatelé, mezi které patří i banky. 

Poraďte se s finančním poradcem nebo vaším bankéřem. Jejich práce sice není zadarmo a účtují si správcovské poplatky, někdy vstupní poplatky a vzácně výstupní poplatky, nicméně vám pomohou vytvořit kvalitní portfolio lépe, než byste zvládli bez jejich pomoci.

I pokud využijete odborného investičního poradenství, vyplatí se si o investicích něco nastudovat a mít alespoň základní teoretické znalosti. Existují různé investiční aplikace a online kurzy. Přečtěte si praktické příručky od dlouholetých znalců neo si poslechněte podcasty z oblasti investic.

Na co si dát při investování pozor

Vraťme se na začátek, kde jsme zmiňovali rozumné cíle. Nechcete-li kvůli špatným investicím přijít o peníze, mějte to neustále na mysli. Nejtěžší na investicích je odhodlat se a začít.

Doporučeno je začínat s částkami, jejíž ztráta vás nebude bolet. Zbytečně neriskujte. Neinvestujte peníze určené na nečekané výdaje a mějte na spořicím účtu vždy uloženou dostatečnou finanční rezervu. Nikdy neposílejte peníze obchodníkům, kteří slibují příliš rychlé a příliš vysoké výnosy.

Odborníci taktéž varují před nákupem takzvaných toxických aktiv, které se prodávají za více peněz, než je jejich skutečná hodnota. Přirovnat to lze ke koupi nedostatečně prověřené nemovitosti, u níž náhle dojde ke statickému narušení. Stane se neprodejnou a její cena okamžitě klesne. Je nezbytné se zajímat o každou investici, přečíst si veškeré dostupné informace, zjišťovat podrobnosti, případně si najít důvěryhodného poradce, který to za vás udělá.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jaké možností spoření pro děti existují

14.05.2023

Je přirozené, že se rodiče snaží svým dětem usnadnit vstup do dospělého života alespoň po finanční stránce. V tomto směru se jako vhodný způsob jeví spoření pro děti. Čím dříve začnou, tím více dětem naspoří. Navíc některé banky spořicí produkty pro děti nabízí s výhodami.

Celá aktualita

Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?

17.02.2023

V Česku funguje systém finanční podpory ve stáří. Všem seniorům, kteří dosáhnou požadovaného věku a zároveň splňují zákonné podmínky je pravidelně každý měsíc vyplácen starobní důchod. Ten ale často stěží pokryje základní potřeby. Na zajištění slušné životní úrovně ve stáří se proto začněte připravovat co nejdříve.

Celá aktualita
Všechny aktuality