K tomu, abychom dokázali ocenit posun českého mobilního bankovnictví, je nutná základní znalost historie. Vůbec první bankou, která spustila bankovní aplikaci do mobilních telefonů, byla Fio banka v roce 2011.
„Už v roce 1998 jsme jako první v Česku spustili internetbanking. Když přišly na trh chytré telefony, bankovní aplikace na mobil se nabízela. Potvrdilo se, že to byl krok správným směrem, protože smartphony se rozšířily, dnes je má skoro každý a stále více lidí spravuje své účty z mobilu. Mnoho z nich dokonce klasické internetové bankovnictví už vůbec nepoužívá,“ uvedl Zdeněk Kovář, mluvčí Fio banky.
Mobilní bankovnictví v Česku tedy funguje teprve sedm let. Za těchto pár let ale ušlo pořádný kus cesty a stalo se běžnou součástí života pro spoustu Čechů. Díky mobilnímu bankovnictví máme bankovní účet či účty pod kontrolu. Banky dokáží možností chytrých telefonů využívat stále lépe a svým zákazníkům nabízí desítky různých funkcí.
K úspěšnému provedení platební transakce je nutné zadat všechny požadované údaje jako číslo účtu, kód banky, variabilní symbol atd. Pokud bankovní aplikace podporuje QR kód, stačí jej naskenovat a všechny údaje se načtou automaticky samy. V tomto případě byla průkopníkem Raiffeisenbank.
Zejména v případě příchozích plateb platí, že o nich chceme být informování okamžitě. Bankovní aplikace toto umožňují už delší dobu. Původně oznámení chodila v podobě e-mailu nebo sms zprávy. Moderní bankovní aplikace už umožňují tzv. push notifikace, tedy krátké zprávy na obrazovce telefonu.
Každý měsíc platíme pravidelně některé platby jako nájem, splátku hypotéky, zálohy energií, telefonní účty, splátky půjček apod. Můžete si nastavit trvalé platby nebo využívat praktické šablony. Stačí vybrat tu správnou a peníze odešlete během pár vteřin bez nutnosti opakovaně zadávat ty samé údaje. Stále více bank umožňuje šablony plateb nejen vytvářet, ale také upravovat a smazat.
Tu a tam je potřeba najít již uskutečněnou platbu. Moderní aplikace vyhledávání plateb v historii maximálně usnadňují. Například Česká spořitelna, Equa bank a mBank už dokonce umožňují vyhledávat údaje pomoci fulltextového vyhledávace.
Otisk prstů se využívá pro přihlášení do mobilního bankovnictví a potvrzování platebních transakcí. Je to nejen snazší, ale především rychlejší a bezpečnější oproti zadávání tradičních hesel a potvrzovacích údajů. První bankou, která otisk prstů začala využívat, byla opět Fio banka.
Podobné články
Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualitaZa pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.
Celá aktualita