Můžete být sebeopatrnější, a přesto se někdy neubráníte nenechavým rukám zlodějů. Proto si peněženku nejen dobře hlídejte, ale také pravidelně kontrolujte, že je v ní vše. Hlavní roli hraje čas. Čím dříve krádež (případně ztrátu) oznámíte své bance, tím o méně peněz přijdete. Pokud vůbec.
Od letošního roku totiž klesla míra spoluúčasti a banky nesou veškerou zodpovědnost za ztracené peníze od momentu, kdy krádež nahlásíte. Podle nového zákona o platebním styku spoluúčast klienta banky klesla ze 150 EUR na pouhých 50 EUR (tj. cca 1 250 Kč) bez ohledu na rozsah škod.
Zásadní podmínkou je fakt, že spotřebitel nezavinil zneužití platební karty vlastní chybou či nedbalostí. To znamená, že například PIN kód nesmí být uvedený v blízkosti karty. Bohužel spousta lidí má PIN napsaný na lístečku v peněžence nebo přímo na kartě. Banka samozřejmě nenese odpovědnost za škody, pokud prokáže, že se jednalo o podvod ze strany majitele platební karty.
Důležité je také ztrátu či krádež karty oznámit co nejrychleji. Pokud v době mezi krádeží a nahlášením dojde k jejím zneužití, spotřebitel má smůlu a o peníze definitivně přijde. Ještě jednou důrazně opakujeme, že banka vrátí pouze peníze, o které klient přišel po nahlášení krádeže. Některé banky přitom trvají na spoluúčasti, jiné peníze vratí do poslední koruny.
V momentě, kdy ztrátu či krádež platební karty (nálepky) zjistíte, je nutné provést blokaci. Tu lze provést různými způsoby. Každá banka má pro tyto případy speciální telefonní linku, která je v provozu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Telefonní číslo mějte uložené, abyste jeho hledáním neztráceli čas. Stačí nahlásit jméno, datum narození nebo rodné číslo a banka kartu neprodleně zablokuje. Telefonní blokace je nevratná. Pokud kartu později najdete, už ji nelze obnovit. Původní kartu je nutné vrátit nebo zničit a počkat si na vydání nové.
Druhou možností, která bývá rychlejší, je blokace platební karty prostřednictvím internetového nebo mobilního bankovnictví. Stačí se přihlásit a kartu zablokovat nebo snížit denní limit čerpání na nulu. Některé banky nabízí možnost kartu zablokovat dočasně. Pokud kartu najdete, lze blokaci zrušit. Blokaci lze odvolat například u České spořitelny či ČSOB. V tomto případě však banka nenese odpovědnost za provedené transakce. Jistější je tedy blokace trvalá.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaÚroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualitaZa pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.
Celá aktualita