Úročení spořicích účtů tlačí dolů nízké úrokové sazby Centrální banky. Zatímco před lety se banky přetahovaly o klienty pomocí nabídek úročení i 2,5 %, dnes je situace úplně jiná. Výše úroků na spořicích účtech se zpravidla pohybuje těsně okolo 0,5 %. Znamená to, že pokud si na takový účet uložíte 100 000 Kč, po roce na úrocích získáte pouhou pětistovku. Jak je vidět, zhodnocení peněz bance příliš neočekávejte a opravdu volnou hotovost raději investujte třeba do podílových fondů.
I přes nízké úročení ale spořicí účty smysl mají. Jejich zřízení je většinou k běžnému účtu zdarma a stále mají několik výhod. To největší je vysoká likvidita, protože peníze můžete kdykoli vybrat, navíc máte dobré zabezpečení vkladu. Spořicí účet vám rovněž pomůže „oddělit“ hotovost pro běžnou denní potřebu, a ty peníze, které aktuálně nepotřebujete, ale chcete je mít po ruce na nenadálé výdaje. Díky spořicímu účtu si zkrátka do svých osobních financí můžete zavést alespoň nějaký systém.
Banky někdy ke spořicím účtům nabízí různé bonusy ve formě nějaké té desetiny procenta navíc. Je to ale většinou nějak podmíněno – například minimální výší měsíčního vkladu, používáním debetní nebo kreditní karty, případně omezením transakcí na účtu na minimum. Zhodnocení i přes bonusy nebývá velké, v některých bankách a kampeličkách se dostanete maximálně na 1,2 %. Pokud ale podmínky bonusů nedodržíte, mohou vás čekat měsíční poplatky, které pošlou i to nevelké zhodnocení u spořicího účtu do věčných lovišť.
Pokud to shrneme, spořicí účet už dávno není prostředkem k nějakému většímu zhodnocování peněz. Stal se z něj pouhý nástroj pro lepší správu rodinných financí s drobnou přidanou hodnotou v podobě maličkého úroku.
Podobné články
Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.
Celá aktualitaZtráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.
Celá aktualitaStudentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?
Celá aktualitaMožnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.
Celá aktualitaTéměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.
Celá aktualitaBěžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?
Celá aktualitaBanky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.
Celá aktualitaZa pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.
Celá aktualita