I přesto, že Energetický regulační úřad tvrdí, že změna nebude mít na běžné spotřebitele žádný výrazný dopad, stanovil si pro letošní rok cíl zjistit, zda tato změna přece jen neovlivní některé spotřebitele více než jiné.
Na energetickém trhu v minulosti proběhly zásadní změny. Podle Energetického regulačního úřadu a regulovaných společností jsou změny tarifů nevyhnutelné. Pro úpravu tarifů hovoří zejména příprava české energetiky na chytré sítě a decentralizovanou výrobu elektřiny. V budoucnosti bude umožněno, aby si lidé vyráběli elektřinu sami prostřednictvím solárních panelů. Pokud by nedošlo ke změnám, náklady by se přenesly na domácnosti, které by nepoužívaly solární panely.
To by byl první důvod. Tím druhým je jednodušší výpočet tarifů, čímž klesne jejich počet a dojde k zefektivnění distribuční soustavy. Stručně řečeno Energetický regulační úřad chce přimět domácnosti, aby si neinstalovali větší jističe, než je opravdu potřebné. V současnosti je totiž běžné, že kapacita jističe v domácnostech bývá až dvojnásobně vyšší oproti reálné potřebě.
"Vzhledem ke změnám na energetickém trhu je nutné přepracovat i povinné tarify, na základě kterých jsou vypočítávány povinné platby zákazníků. Nové tarify se připravovaly dva roky, debat se účastnily všechny regulované společnosti, proběhla oponentní rada a další. Ale jediný, kdo se nemohl zúčastnit, byli malí spotřebitelé. A my nyní chceme, aby do nového modelu mohli promluvit i oni," říká Alena Vitásková, šéfka ERÚ, která dodává, že se obává zdražení pro některé skupiny spotřebitelů.
Se změnou souhlasí i zástupci energetických společností. "Nový systém je určitě spravedlivější, protože v současnosti mnozí zákazníci svými často pochybnými požadavky vyvolají vysoké náklady na budování sítě či na zvyšování její kapacity a pak nemají adekvátní spotřebu, a tím neumožňují plnou úhradu investičních nákladů," vysvětluje například Petr Holubec z Pražské energetiky (PRE).
Pražská energetika uvádí, že jen v Praze má naddimenzovaný jistič více než 20 procent jejích zákazníků. U zákazníků jiných společností nebude situace pravděpodobně odlišná.
Podle nových tarifů tito lidé zaplatí až o 10 procent více, pokud si neupraví (nesníží) velikost jističe. V takovém případě naopak mohou ušetřit a to až o 20 procent ročně. Výměna jističe samozřejmě není zadarmo a podle Energetického regulačního úřadu může vyjít na 5 až 7 tisíc korun. V případě vysokého počtu zájemců o výměnu jističe je zvažována jednorázová státní dotace.
Energetický regulační úřad sice neočekává drastický dopad, přesto se najdou lidé, kterým nepomůže ani výměna jističe. Jedná se například o chalupáře, či majitelé garáží a dílen, které vyšší jistič potřebují pro provoz cirkulárky nebo jiného zařízení a jejich spotřeba je nárazová. Ačkoliv jej použijí jen párkrát do roka, za elektřinu zaplatí více až o několik desítek procent. Úřad se nyní snaží zjistit, kolika spotřebitelů by se zdražení mělo týkat. "Podle našich studií to mají být spíše tisíce lidí. Ale chceme zjistit, zda to nejsou desítky tisíc lidí a zda nebude potřeba vytvořit nějaký speciální tarif," doplňuje Alena Vitásková.
Podobné články
První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.
Celá aktualitaTepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?
Celá aktualitaPokud už se vám nyní elektřina zdá drahá, připravte se na horší časy. Dodavatelé energií se chystají opět zdražovat. Minimálně ti dodavatelé, kteří ceny energií nezvýšili na začátku tohoto roku. Zdražení elektřiny nejvíce pocítí domácnosti, které elektřinou svítí, vaří i topí.
Celá aktualitaV Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.
Celá aktualitaPři volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.
Celá aktualitaZdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.
Celá aktualitaPo liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.
Celá aktualitaNejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.
Celá aktualita