Při výběru tepelného čerpadla máte hned čtyři možnosti:
vzduch/voda,
země/voda,
voda/voda,
vzduch/vzduch.
Pro každou nemovitost se obvykle výrazně více hodí jeden typ tepelného čerpadla. Záleží především na klimatických podmínkách – pro teplejší oblasti se využívají tepelná čerpadla vzduch/voda. Naopak v chladnějším podnebí dosahuje vyšší účinnosti tepelné čerpadlo země/vzduch. Záleží však také na vaší nemovitosti a pozemku – u varianty země/vzduch musíte počítat s nákladnější a náročnější instalací. Buď se provádí hluboký vrt nebo je potřeba mít dost prostoru pro uložení kolektorů pod zem. Instalace tepelného čerpadla voda/voda zase vyžaduje dostatečně velký vodní zdroj.
Při rozhodování o typu čerpadla může napovědět bod bivalence. To je ukazatel určující teploty, při nichž přestává tepelné čerpadlo stačit a přepíná na záložní elektrický pohon. Bod bivalence může být 0 °C, ale i -10 °C. Nižší bod bivalence bude vykoupen vyšší pořizovací cenou tepelného čerpadla. Při vyšším bodu bivalence vám ale zase porostou náklady na spotřebu.
Kromě vnějších podmínek a venkovních teplot závisí účinnost tepelného čerpadla také na tepelných ztrátách a způsobu vytápění. Primárně je tepelné čerpadlo určené pro novostavby s kvalitní izolací a funguje ve spojení s podlahovým vytápěním.
Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla do starého domu? Pak pro vás vytápění tepelným čerpadlem nejspíš nebude ekonomické. Staré domy mají příliš velké tepelné ztráty, což vyžaduje velmi výkonná zařízení nebo dotápění elektřinou – návratnost investice tak bude ve většině případů příliš vysoká. Chcete-li instalovat tepelné čerpadlo do starého domu, nejdříve pořiďte kvalitní izolaci.
Při kalkulaci, zda se vám tepelné čerpadlo vyplatí, byste měli brát v úvahu jak pořizovací náklady, tak náklady na provoz. Většinou platí, že čím vyšší výkon tepelné čerpadlo má, tím je dražší, ale ušetříte náklady na provoz. Zároveň záleží na účinnosti tepelného čerpadla – jednoduše řečeno, kolik energie vyrobí z tepelné energie venkovního prostředí. Tepelné čerpadlo totiž funguje jako násobitel energie – například tepelné čerpadlo vzduch/voda vytvoří až 75 % energie zdarma. To znamená, že zařízení spotřebuje 1 kWh pro výrobu 4 kWh tepla. Varianta země/voda spotřebuje ještě asi o 30 % elektřiny méně.
Ukazatel, který určuje účinnost tepelného čerpadla, se nazývá topný faktor COP. Dejte si ale pozor na to, že se jedná pouze o teoretický ukazatel, který funguje v normovaných podmínkách. Setkáte se např. se zápisem A7/W35, tzn. že teplota vzduchu na vstupu do zařízení je 7 °C a výsledná teplota vody v otopném systému je 35 °C. Konečná účinnost, jíž jste schopni dosáhnout, tak bude v praxi nižší.
To nelze jednoznačně říci. Jak jste si mohli přečíst výše, záleží na celé řadě faktorů. Obvykle se výše úspory pohybuje mezi 50–70 % při porovnání s vytápěním elektřinou. Pro relevantní údaje pro váš dům si však musíte nechat zpracovat odborný odhad. Kvalitní dodavatel tepelných čerpadel by vám měl být schopen vypočítat možné úspory po zaběhnutí zařízení a dobu návratnosti investice. Tu si můžete ještě zkrátit díky dotaci až 100 tisíc korun z programu Nová zelená úsporám 2021+.
Všeobecně platí, že tepelné čerpadlo představuje ekonomickou variantu pro novostavby s kvalitním zateplením. Naopak pro starší domy se jeho instalace často nevyplatí kvůli vysokým nákladům na provoz.
Podobné články