Proč vlastně ceny energií neustále stoupají? Důvodem je vývoj na velkoobchodním trhu, který levné elektřině nepřeje. Tvrdí to většina českých dodavatelů elektrické energie. Někteří dodavatelé elektřinu zdražili již v lednu tohoto roku. Změna cen se však dotkla jen některých produktů. Cenu zvyšovali především velcí dodavatelé jako ČEZ, E.ON a Pražská energetika. O několik měsíců později se jejich krok chystají následovat i menší dodavatelé elektřiny. Hlavní vlna zdražování nás tedy čeká právě teď na podzim v době, kdy začíná nová topná sezóna.
„Mnozí dodavatelé včetně těch největších zvýšili ceny už v průběhu roku 2018. Hlavní vlna zdražování ale teprve nastane. Vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu je vyloučené, aby obchodníci nereagovali,“ vyjádřil se k dalšímu zdražování elektřiny známý analytik Jiří Gavor. Už během letních měsíců zvýšení cen oznámili další dodavatelé - Armex, Bohemia Energy, Amper Market, MND, Centropol. Podruhé v letošním roce zdražili ČEZ, E.ON a Pražská energetika.
Na počátku loňského roku 2017 stála 1 mWh cca 30 euro. Na konci letošního léta už to bylo 50 euro a růst se stále nezastavil. Panika ale není na místě, míní Jan Gavor „Obrovský nárůst tlumí dva faktory. V celkové ceně elektřiny platíme více než polovinu za regulované služby. Jde především o distribuci elektřiny, a tam nárůst bude mírný a pozvolný. Navíc takzvanou silovou elektřinu obchodníci nakupují s velkým předstihem, takže značnou část elektřiny pro rok 2019 si na trhu nakoupili za ještě výrazně nižší ceny,“ uklidňuje české domácnosti.
Ceny elektřiny ovlivňuje dlouhodobá nákupní strategie jednotlivých dodavatelů. Většina dodavatelů elektřinu pro rok 2019 už nakoupila a vývoj cen se tak u nás projeví se zpožděním. Nyní lze očekávat navýšení cen elektřiny o 5 až 10 procent. Například u pražské domácnosti, která používá elektřinu ke svícení a vaření (tzn. že využívá dálkové vytápění a dodávku teplé vody), činí průměrný nárůst 3,5 až 4 procent za měsíc, což je v přepočtu 35 korun. Za rok tak zaplatí o 420 korun více.
Zdražování není nikdy populární a řada dodavatelů se pokouší zvyšování cen elektřiny dělat hodně potichu. Mezi oblíbené finty, jak nepřijít o zákazníky, je přislíbení nízkých cen při podpisu smlouvy na dobu neurčitou nebo přechod na jinou levnější tarifní řadu. Zákazníci by proto měli vědět jednu velice důležitou informaci. V případě zdražení mají dle zákona právo od dodavatele energií odejít bez rizika finanční sankce. Je přitom jedno, jaký typ smlouvy mají s dodavatelem uzavřený.
Dodavatel je povinen zákazníkovi oznámit změnu cen elektřiny nejpozději 30 dní před plánovaným zdražením a to písemně. V žádném případě nestačí oznámit nové ceny na oficiálních webových stránkách a sociálních sítích. Oznámení musí zákazník obdržet poštou nebo na e-mail.
Nespokojený zákazník má právo od smlouvy odstoupit. Výpověď však musí podat nejpozději 10 dní před zdražením. Respektive v tuto dobu musí mít dodavatel výpověď ve svých rukou. Pokud dodavatel elektřiny zákazníky o zdražení neinformoval, dopustil se porušení zákona a zákazník má právo odstoupit od smlouvy 3 měsíce ode dne, kdy začaly změny platit.
Podobné články
První krok, jak omezit tepelné ztráty v domě, je odhalit, kudy teplo z domu uniká. Často ani není potřeba zateplit celý dům – většinou se jedná o několik kritických bodů, které můžete napravit za výrazně nižší náklady. Tepelným ztrátám ale můžete předcházet také správným větráním a vytápěním.
Celá aktualitaTepelné čerpadlo je oblíbeným zdrojem vytápění pro domácnosti, které hledají ekologické řešení. Ale co když je u vás na první místě finanční stránka? Vyplatí se tepelné čerpadlo a jak ho vybrat, aby dávalo ekonomický smysl?
Celá aktualitaV Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.
Celá aktualitaPři volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.
Celá aktualitaZdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.
Celá aktualitaAčkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.
Celá aktualitaPo liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.
Celá aktualitaNejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.
Celá aktualita