V první řadě se vrhněte na kompletní audit domácího rozpočtu. Zjistěte, kolik peněz do něj měsíčně vložíte a kolik vám z něj odčerpají pravidelné i nárazové platby. Možná se dostanete k cifrám, na které byste se dřív báli byť jen pomyslet.
Faktem ovšem zůstává, že většina rodin i jednotlivců bývá po provedení tohoto auditu mírně řečeno zděšená. Ve finále totiž zjistíte, že stokorunové položky (za kosmetiku, léky, drobnosti a maličkosti) odčerpávají z vašeho rodinného rozpočtu nemalé částky. Co s tím? Řešením je snížení výdajů, což ale můžete provést prakticky bezbolestně a s minimálními zásady do běžného života a chodu rodiny.
Zajít si do restaurace nebo objednat jídlo domů je samozřejmě příjemným zpestřením každodenního stereotypu. Pravdou ale zůstává, že jídlo venku je mnohem dražší, než jídlo uvařené doma. Proto je dobré naplánovat týdenní jídelníček a podle toho nakoupit potřebné suroviny.
Ještě lepší samozřejmě je, pokud vychytáte potraviny v akci a těm pak následně skladbu jídel přizpůsobíte. Nebojte se navařit na vícero dní a hotové (a řádně vychladlé jídlo) uložit do praktických krabiček a ledničky. Ušetříte nejen čas, ale taky energie. Krabičku s jídlem si pak snadno můžete ohřát na home office nebo si ji vzít s sebou do práce. Měsíčně vám tahle jednoduchá změna ušetří klidně i několik stokorun.
Pitná a zdravotně nezávadná voda je u nás součástí naprosté většiny domácností. Její kvalita se sice napříč republikou různí, z každého kohoutku v Česku ale teče zdravotně nezávadná voda vhodná k přímé a pravidelné konzumaci. A jen pro představu – za litr vody z kohoutku zaplatíte asi 60 haléřů. Litr té nejlevnější balené vody u nás koupíte asi za 2,50 Kč. A to už je rozdíl, nad kterým se vyplatí zamyslet.
Že vám vadí výrazný chlorový zápach nebo nepříjemná pachuť kohoutkové vody? Řešením téhle problematiky můžou být praktické filtrační konvice, které dělají vodu chutnější a zbavují ji i vodního kamene a dalších nežádoucích látek. Pokud navíc budete takto přefiltrovanou vodu používat třeba do varných konvic, kávovarů nebo žehliček, snížíte dobu nutnou k nahřátí vody ve spotřebiči a ještě prodloužíte jeho životnost. Když k tomu všemu připočtete ještě dopad na ekologii a životní prostředí, asi už se vám pro těžké balíky vod do obchodu bude chtít jen stěží.
V první řadě se zaměřte na světla, která vybavte úspornými žárovkami. Pokud v místnosti zrovna nejste, nezapomeňte tady zhasnout. Světla pravidelně zbavujte prachu, který snižuje jejich svítivost. Dalším krokem je investice do elektrospotřebičů s vysokou energetickou třídou. Pračka, lednička i myčka by měly mít na energetickém štítku třídu A+, A++ či A+++, nižší třídy spotřebovávají příliš mnoho energie.
Při vaření nebo žehlení využívejte zbytkového tepla. A ve varné konvici vždy vařte jenom tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Překontrolujte si též smlouvu od dodavatele elektřiny, případně využijte praktické online kalkulačky a srovnávače, které vám během několika mála chvilek prozradí, zda za energie neplatíte víc, než je nezbytně nutné.
Co si budeme povídat, auto je samozřejmě pohodlnější, než cesta do práce městskou hromadnou dopravou. Na druhou stranu ale z vašeho rozpočtu měsíčně odčerpá nemalou částku (odhadem cca 3 – 5 tisíc korun). Pokud proto vůz k výkonu povolání nepotřebujete, vyměňte ho za MHD nebo vyzkoušejte ekonomickou spolujízdu.
Ušetřit ale samozřejmě můžete i na samotném provozu automobilu a jeho povinném ručení. To si snadno srovnáte pomocí naší nezávislé online kalkulačky a během několika mála kniknutí zjistíte, kde můžete uzavřít pojistku výhodněji a často i levněji. Ušetřit samozřejmě můžete i na dalších pojistkách, které jste si v minulosti sjednali. Tady ale pamatujte, že nejlevnější nemusí automaticky znamenat nejlepší. Vždy se zajímejte o limity pojistného plnění a výluky.
Jeden moudrý muž kdysi dávno řekl, že není tak bohatý, aby si kupoval levné věci. Že je to v rozporu se vším, co jsme napsali výše? Ani ne. Ať už se jedná o elektroniku, nábytek nebo třeba oblečení, zvažujte jeho koupi pouze ve chvíli, kdy je to nezbytně nutné. Ve finále taky zvažte, jestli nebude lepší si pro tentokrát spíš připlatit, než stejný výrobek po pár měsících kupovat znovu.
A přemýšlejte i v případě, kdy se dostanete do svízelné finanční situace. Pokud vám z ní nepomůžou blízcí přátelé nebo rodina a vy jste nuceni vzít si půjčku, vždy si mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte, půjčujte si pouze nezbytně nutnou částku a finálního poskytovatele půjčky vybírejte nejen na základě úroků, ale zejména RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost. Pamatujte, že půjčka je sice dobrý sluha, ale špatný pán…
Podobné články