Včasná příprava na zimu se vyplatí. Šetří čas, nervy i peníze. Ať už vytápíte kondenzačním kotlem, tepelným čerpadlem, kotlem na uhlí nebo elektrickými přímotopy, mnohdy stačí málo, abyste za teplo zaplatili o tisíce méně. Nemusíte se hned pouštět do výměny kotle, abyste svůj účet za vytápění snížili.
Pravidelná kontrola kotle a komínu není nadstandard, ale měla by mít pravidelné místo ve vašem kalendáři. Je totiž klíčová pro bezpečnost a prodlužuje životnost kotle. Odborník by měl zkontrolovat nejen samotný kotel, ale i odvod spalin. Především u plynových kotlů by kontrola neměla být opomíjena. Technik by se měl zaměřit na stav hořáku, těsnost spalovací komory i odvod spalin
Ruku v ruce s kontrolou kotle jde i kontrola komínů. Důvodem je především bezpečnost. Komín zanesený spalinami může být snadno příčinou požáru. Teplota ohně v takovém případě dosahuje až 1 200 °C, takže často dochází k poškození střechy i krovů a následná rekonstrukce bývá finančně náročná. Cena kontroly kotle se přitom pohybuje okolo několika set korun.
Kolik za vytápění zaplatíte, záleží na celé řadě parametrů. Zimní teploty ovlivnit nemůžete, ale nákup paliva za rozumnou cenu ano. Především dřevo nebo pelety podléhají sezónním výkyvům – nejlevnější jsou na jaře a v létě. Ještě na začátku podzimu můžete narazit na akční nabídky. Když vytápíte zemním plynem nebo elektřinou, lze vyúčtování optimalizovat využitím akčních nabídek svého dodavatele, případně jeho změnou.
Naší pozornosti by před zahájením topné sezóny neměly ujít ani radiátory. Začněte tím, že z nich vysajete prach. Prohlédněte trubky a případná místa s korozí přetřete speciální barvou určenou na radiátory. Jestli používáte reflexní fólii umístěnou za topným tělesem, prohlédněte ji a případně vyměňte – při vytápění je užitečná, protože odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Radiátory odvzdušněte, zkontrolujte ventily a měřidla, pokud jsou na nich umístěná (typicky v bytových domech). Rozhodně se přesvědčte, že jste před radiátory nepostavili velké kusy nábytku nebo je nezakrývají těžké závěsy, které by bránily cirkulaci tepla v místnosti.
Každému z nás vyhovuje jiná teplota v interiéru. Každý stupeň navíc se ale promítá do konečného účtu za vytápění. Zatímco v obývacím pokoji odborníci doporučují teplotu kolem 21 °C až 22 °C, v ložnici topení snižte nejlépe na 18 °C. I snížení teploty v interiéru o jeden stupeň přinese v konečném součtu nezanedbatelné úspory. Moderní řídicí jednotky umožňují zvolit vhodnou teplotu na denní i noční dobu. Například není nutné, aby kotel dům či byt vytápěl dopoledne a část odpoledne, kdy jste ještě v práci. Během této doby stačí interiér domu či bytu jen mírně temperovat.
Drobná úsporná opatření se mohou minout efektem, pokud váš dům vytápí zastaralý kotel na plyn nebo na uhlí. I letos na podzim můžete získat příspěvek na výměnu kotle v takzvaných kotlíkových dotacích. Kotlíkové dotace mohou pokrýt až 85 procent investičních nákladů a jsou uznatelné až do výše 150 tisíc korun. Domácnost tak může na nový kotel získat až 127 500 korun. Z kotlíkových dotací lze financovat nákup automatického kotle na biomasu, stejně jako pořízení plynového kondenzačního kotle nebo tepelného čerpadla. Informace často poskytují sami dodavatelé energií ve svých poradenských centrech.
Ani v zimě se neobejdeme bez přísunu kyslíku. Zavřená okna brání výměně vzduchu a v místnosti narůstá koncentrace oxidu uhličitého, což vede k únavě, snížené pozornosti, bolesti hlavy nebo pálení očí. Zatímco během teplých dnů máme okna pootevřená neustále, v zimě je instinktivně zavíráme. Zimní větrání by mělo být krátké, ale intenzivní, kdy místností proženete čerstvý vzduch, ale stěny se nestihnou ochladit. Větrání v zimě by nemělo trvat déle než 5 minut. Větrejte často, v zimě klidně i jednou za 1,5 až 2 hodiny.
Každá drobná škvírka vede k tepelným ztrátám. Proto prohlédněte okenní rámy a zjistěte, zda jimi někde netáhne. V řadě případů pomohou samolepicí izolační pásky do oken, které jsou investicí v řádech desítek korun. Využít můžete také izolační fólie na okenní skla. Zjistěte, zda vám teplo neutíká pod dveřmi, efektivním opatřením jsou v takovém případě dveřní kartáče. Podobná drobná opatření dokážou v součtu ušetřit tisíce korun ročně.
Podobné články
Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!
Celá aktualitaTopíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.
Celá aktualitaPokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.
Celá aktualitaPandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.
Celá aktualitaKaždý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.
Celá aktualitaCeny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?
Celá aktualitaEnergetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.
Celá aktualitaZákladem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.
Celá aktualita