Úspory.cz >> Energie >> Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Povinná výměna kotle na tuhá paliva se blíží! Jaké máte možnosti?

12.05.2021 Energie Topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva? Pokud byl zmíněný kotel vyrobený před rokem 2000, i vás se pravděpodobně týká povinnost ho do roku 2022 vyměnit za nový. Nebo zvolit jinou možnost. Co vám hrozí za porušení této podmínky a jaké další možnosti vytápění máte? Poradíme na následujících řádcích.

Větší ochrana životního prostředí

Důvodem výměny starého kotle na tuhá paliva je novela zákona o ochraně ovzduší. Povinnost výměny kotlů na tuhá paliva se týká veškerých spalovacích zdrojů, které nesplňují emisní limity (zpravidla všechny kotle vyrobené do roku 2000) a mají tepelný příkon od 10 kW do 300 kW. V praxi tedy lidé budou muset investovat do nového kotle s nižšími emisemi. Získají však modernější, úspornější a ekologičtější zařízení. Nebo můžou zvolit jinou alternativu (viz níže).

Ještě 300 tisíc domácností musí kotel vyměnit

Počet domácností s kotli na tuhá paliva odhadujeme na 600 tisíc a vyměnit jich je třeba asi 300 tisíc, tedy polovinu,“ řekl Právu mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát. A jak poznáte, že je potřeba vyměnit právě váš kotel? Pokud už nedohledáte účtenku související s jeho pořízením, měli byste tuto informaci zjistit na výrobním štítku kotle, kde musí být uvedeno, podle jaké normy byl kotel zkoušen a do jaké emisní třídy spadá.  

Za porušení hrozí pokuta až do výše 50 000 korun

Každý kotel má však též majitel povinnost jednou za tři roky nechat překontrolovat. Výsledkem kontroly tak bude, zda kotel může být provozován po roce 2022 či nikoli. Od září 2022 budou mít domácnosti povinnost na základě těchto kontrol (revizí) prokázat, že jejich kotel normám vyhovuje a splňuje podmínky alespoň třetí emisní třídy. V opačném případě jim bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Kontrolním orgánem přitom bude příslušný obecní úřad.

Potřebujete kotel vyměnit? Tyhle možnosti máte:

  1. Pořízení nového kotle: První z nich je pořízení nového (modernějšího) kotle, který splňuje podmínky aspoň 3., ale ideálně 4. nebo 5. emisní třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety. Mezi jeho největší přednosti patří snadná obsluha, regulace a samozřejmě i ekologická (ne)náročnost. Kotel navíc snadno zapojíte do různých systémů chytré domácnosti.  
     
  2. Tepelné čerpadlo: Další variantou je pořízení tepelného čerpadla. Jde o velmi ekologický a úsporný zdroj tepla, který pohání elektřina a z každé kWh vám vyrobí víc než 5 kWh tepla. Tepelná čerpadla standardně berou teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jejich velkou nevýhodou, která od pořízení odradí řadu majitelů, je poměrně vysoká pořizovací cena. 
     
  3. Plynový kotel: Vhodnou alternativou klasického kotle na tuhá paliva je i kondenzační plynový kotel. Díky vysoké účinnosti (až 108 %) je plynový kotel velmi úsporný. Navíc se jednoduše ovládá a vy nebudete muset skladovat palivo. Nejúsporněji ale kotel pracuje v kombinaci s nízkoteplotními radiátory, proto je potřeba opět počítat s vyššími pořizovacími náklady, které se vám ale v průběhu let vrátí. Před pořízením plynového kotle si ale zkontrolujte, jestli jsou ve vaší obci rozvody plynu a máte v domě vybudovanou přípojku. Stavba plynové přípojky by totiž představovala náklady navíc. 
 

Náš tip: Chcete na plynu ušetřit? Porovnejte si mezi sebou ceny u jednotlivých dodavatelů a vyberte si toho, který vám bude nastavenými podmínkami nejvíce vyhovovat.

Na pořízení nového kotle můžete čerpat dotace

Rozhodli jste se pořídit nový a úspornější kotel na tuhá paliva nebo tepelné čerpadlo? Využijte tzv. kotlíkové dotace nebo požádejte o státní příspěvek na tepelné čerpadlo v rámci programu Nová zelená úsporám. Finální náklady nebudou tak vysoké jako v případě, kdy byste pořízení nového přístroje financovali zcela sami a bez zmíněné podpory.

Mohlo by vás zajímat: Vyplatí se změnit dodavatele plynu? 

Štítky: dotace na kotel | energie | plyn |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak nejlépe utáhnout pásek rozpočtu a zároveň se co nejméně omezovat? Tady je pár tipů

24.05.2021

Co si budeme povídat. Současná situace dává pořádně zabrat nejen naší psychice, ale zejména peněžence. Řada jednotlivců i domácností tak řeší finanční obtíže a přemýšlí, jak se z nich co nejdřív a nejefektivněji dostat. Jednou z možností je kompletní revize domácího rozpočtu a utahování opasků. Jak rozpočet snížit nebo vyrovnat a přitom se co nejméně omezovat? Poradíme!

Celá aktualita

Budou v roce 2021 stoupat ceny energií?

12.01.2021

Pokud vyhlížíte s obavami nové ceníky dodavatelů energií pro rok 2021, můžete si tentokrát nejspíše oddychnout. Alespoň v první půlce roku. Ceny energií by u většiny poskytovatelů stoupat neměly, někteří už dokonce začali zlevňovat. Druhé pololetí roku 2021 ale zůstává s otazníkem.

Celá aktualita

Jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021?

11.12.2020

Pandemie nového druhu koronaviru, stejně jako mírná zima a rostoucí množství zkapalněného zemního plynu dovezeného do Evropy z USA, s cenami zemního plynu pěkně zamával. Nutno podotknout, že žádaným způsobem, což mělo na svědomí nižší ceny některých větších dodavatelů. Co to ale bude znamenat pro koncového zákazníka a jak se bude vyvíjet cena plynu v roce 2021? Pokusíme se na tuhle otázku odpovědět.

Celá aktualita

Z čeho se skládá cena elektřiny?

12.11.2020

Každý rok najdete ve svém vyúčtování elektřiny podrobný rozpis jednotlivých položek. Víte ale, co vlastně znamenají a z čeho se cena elektřiny skládá? Zjistěte, za co každý měsíc platíte.

Celá aktualita

Jak ušetřit za elektřinu? Není to nic složitého!

08.04.2019

Ceny elektřiny zatěžují naše peněženky stále více. Můžeme za elektřinu platit méně? Pomohou úsporné spotřebiče, šetrné chování nebo změna dodavatele? Jaké máme možnosti a co dělat, abychom začali šetřit ještě dnes?

Celá aktualita

Jak v zimě neprotopit tisíce?

12.01.2019

Nástup zimy je letos kolísavý, zato však s prudkými výkyvy. Ve výhodě budou domácnosti, které se na topnou sezónu připravily. Odkládat na později kontrolu kotlů, komínů a případné opravy radiátorů se rozhodně nevyplatí a nejspíš by už ani nemusel být čas! Díky našim základním tipům lze předejít pohromám, kdy kotel přestane v zimě vytápět, a také optimalizovat účet za vytápění.

Celá aktualita

ERÚ pomáhá: Desatero obrany před šmejdy v energetice

15.12.2018

Energetický regulační úřad bojuje proti neférovým dodavatelům a zprostředkovatelům energií. Za tímto účelem připravil a vydal deset základních rad, jak šmejdům v energetice nenaletět a jak se bránit proti jejich praktikám. Osvěta je důležitá, tvrdí.

Celá aktualita

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28.08.2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita
Všechny aktuality