Úspory.cz >> Finance >> 3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

3 základní tipy, jak snížit náklady na domácnost

25.07.2018 Finance Provoz domácnosti měsíčně spolkne tisíce korun. Kromě hypotéky či nájmu největší výdaje představuje spotřeba energií, vody a jiné poplatky. I přes poměrně vysoké náklady spoustu domácností každoročně překvapí nedoplatek. Chcete snížit výdaje? Dejte na naše rady!

1. Netopte všude stejně

Hodně peněz ušetříte správným regulováním teploty v jednotlivých místnostech domácnosti. Už dávno se totiž ví, že byt či dům nemusí a hlavně být nemá vytápěný na stejnou teplotu. Dlouhodobé přetápění navíc nejen zvyšuje spotřebu, ale také neprospívá zdraví.

Doporučené teploty pro jednotlivé pokoje:

  • Obývací pokoj - 20-22 °C

  • Ložnice - 18-20 °C

  • Dětský pokoj - 20-21 °C

  • Koupelna 22-24 °C

  • Chodby - 17-19 °C

 

Ideální je mít na každém radiátoru namontovanou chytrou termostatickou hlavici. Nejlepší jsou chytré hlavice s časovým spínačem umožňující naprogramování nejen teploty, ale i časů. Snadno tak můžete nastavit teplotu ve všech místnostech na doby, kdy doma nebýváte a naopak.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Pravidla pro nastavení správné teploty v domácnosti:

  • Zdraví prospívá teplota kolem 20 až 21 °C. Teplota vyšší o 1 °C zvýší spotřebu o 6 %!

  • Ve dne by měla být teplota nižší než v noci cca o 3 °C. Spánku prospívá teplota kolem 17 až 18 °C.

  • Vlhkost v domácnosti by se měla pohybovat kolem 40 %.

  • V místnostech, které jsou většinou prázdné, udržujte jen základní teplotu.

  • Nejste-li doma, snižte teplotu na 15 až 17 °C.

 

2. Jinak větrejte v zimě, jinak v létě

Díky příznivějším teplotám nás v létě (většinou) netrápí zima a netopíme. Můžete si tedy dovolit nechat otevřenou “ventilačku” po celý den a noc a nechat do bytu proudit čerstvý vzduch. V zimě to není nejlepší nápad, protože by docházelo k velkým únikům tepla, a tím k navýšení spotřeby.

Během zimních měsíců naopak větrejte krátce a intenzivně. Na pár minut otevřete okna dokořán. Vzduch se rychle vymění, pokoj nestihne vychladnout a návrat k opětovně teplotní pohodě nebude časově ani finančně náročný. Podle odborníků ušetříte až 15 % energie.

 

3. Neplýtvejte vodou

Ani voda není zadarmo. Mezi základní rady, jak zbytečně neplýtvat vodou, patří například:

  • Vodu pouštíme pouze po nezbytně dlouhou dobu a v nezbytném množství.

  • Nenecháváme kapat kohoutky. Dbáme na jejich důkladně utažení.

  • Pozor na protékání WC.

  • Sprchování ušetří až 60 % spotřebované vody oproti koupání ve vaně.

Vyplatí se nainstalovat úsporné sprchové hlavice, jejichž prostřednictvím lze ušetřit až poloviny vody. Také používání myčky má na spotřebu vody nemalý vliv. Kromě množství vody šetří také energiemi a to o 35 až 60 %. Ušetřit se dá také v případě praní. Až o 25 % nižší spotřeby elektřiny dosáhnete, pokud teplotu praní snížíte z 90 na 60 °C. U běžně špinavého oblečení stačí nastavit teplotu na 30 °C. Moderní myčky i pračky mají tu úžasnou vlastnost, že si samy dokáží nastavit správný program dle typu nádobí (prádla) a míry znečištění.

Spotřebu energií a vody dokážete ovlivnit už pouhým nákupem spotřebiče. Vybírejte moderní a chytré spotřebiče s nízkou spotřebou a chytrými funkcemi.

Štítky: rady a tipy na úspory | úsporná domácnost | úspory energie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality