Úspory.cz >> Finance >> Bitcoin - co je to a jak to funguje?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Bitcoin - co je to a jak to funguje?

21.08.2017 Finance Pojem Bitcoin jste v posledních pár letech jistě zaslechli. Možná vám ale uniklo, o co se jedná. Bitcoin je nový druh peněz, zjednodušeně řečeno digitální měna, kterou nelze strčit do peněženky jako klasické drobáky nebo papírové bankovky. Bitcoin je měna, síť a software v jednom. Bitcoin může vyrábět kdokoliv, kdo má počítač.

Vymyšlením Bitcoinů prý započala největší revoluce od doby revoluce průmyslové. Jeho “stvořitelem” je Satoshi Nakamoto z Japonska, který se v roce 2009 rozhodl založit Bitcoiny jako elektronický platební systém založený na matematických důkazech. Cílem bylo vytvoření absolutně nezávislého systému s nízkým transakčními náklady, který nepodléhá bankám, korporacím, ani žádným regulacím. Bitcoin nelze snadno zmanipulovat a rovněž poskytuje částečnou anonymitu.

První opravdu svobodná měna

Bitcoiny se používají k nákupu zboží na internetu. Na rozdíl od tradiční měny Bitcoin nepodléhá žádné kontrole a regulacím a teoreticky si je vyrobit může každý, kdo má doma počítač. Jedno se o čistě digitální (virtuální, elektronickou, …) měnu, Bitcoin nelze vytisknout a schovat jej do peněženky. To však neznamená, že Bitcoin lze vyrábět donekonečna. Pravidla “těžby” Bitcoinů omezují celkovou produkci na 21 milionů Bitcoinů.

Na rozdíl od klasické měny není Bitcoin krytý drahými kovy, ale stojí na matematice. Tzv. těžaři Bitcoinů musí používat speciální software řešící matematické formule, které produkují Bitcoiny - bitcoin maining. Software funguje na principu Open Source P2P, což znamená, že jej může využít kdokoliv.

Unikátní vlastnosti Bitcoinu:

  • decentralizace - neexistuje žádná autorita či kontrolní orgán, mince vytváří a transakce potvrzují členové sítě Bitcoin kolektivně

  • není potřeba prostředníků - peníze se posílají v daný okamžik přímo bez dalších prostředníků (např. banka, kreditní společnost apod.)

  • celosvětová měna - Bitcoiny lze posílat z jednoho konce světa na druhý

  • transparentnost - systém dokáže uchovat informaci o každé provedené transakci

  • směnitelnost - Bitcoiny lze vyměnit za jakoukoliv světovou měnu

  • neprolomitelnost - princip je zajištěný kryptografií a velmi silným šifrováním

  • anonymita - používání a placení Bitcoiny nevyžaduje osobní údaje, každý uživatel může mít více Bitcoin adres

  • minimální transakční poplatky - poplatky za transakce se pohybují ve výši pár korun

  • snadné a rychlé použití - k otevření Bitcoin účtu stačí Bitcoin adresa a jednotlivé transakce zaberou pouze pár vteřin či minut

O softwarovou stránku, infrastrukturu a hlavního klienta se stará organizace Bitcoin Foundation založená v roce 2012. Každou změnu přitom musí schválit většina uživatelů v síti. To znamená, že Bitcoin nemůže ovlivňovat (padělat, zabavovat, ničit, kontrolovat) žádný jedinec, skupina či dokonce vláda.

Co je to Bitcoin adresa?

Bitcoin adresa je unikátní identifikátor tvořený 34 znaky - číslice, malá i velká písmena (např. 1C2McBicWzrNDmDp3VtSaTjkyvbzpVRotE) umožňující přijímání Bitcoinů. Není nutné pamatovat si celé číslo, k adrese lze přiřadit jméno. Příjemce je důležité ověřit před potvrzením platby, protože transakci nelze vrátit.

Uživatel má v počítači či mobilu peněženku, kde může vytvářet neomezené množství adres pro příchozí a odchozí platby. V rámci peněženky funguje databáze všech provedených transakcí. Nejbezpečnějším řešením jsou hardwarové peněženky.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality