Úspory.cz >> Finance >> Nastal čas změnit práci. Jak na to?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Nastal čas změnit práci. Jak na to?

25.09.2017 Finance Zatímco v pátek prožíváte euforii z nadcházejícího víkendu, v neděli se utápíte v depresích z blížícího se nového pracovního týdne. Do práce chodíte nejen bez nadšení, ale doslova s odporem. Nepociťujete žádné uspokojení z provedené práce, cílem každého dne je přežít. Jediné, co vás ve stávajícím zaměstnaní drží, je pravidelná výplata a strach ze změny.

Vzpomínáte si na svůj první den v nové práci? Do dveří jste vstoupili s pohledem upřeným na nového šéfa a kolegy plným nadšení a očekávání lepší budoucnosti. Uplynulo několik let a nadšený pohled se změnil v pohled štvaného zvířete. Do práce chodíte pouze proto, že musíte. Tento pocit prožívají stovky lidí každý den. Někdy se jedná o krátkou epizodu, která se vyřeší rozhovorem u nadřízeného ke spokojenosti obou stran. V mnoha případech existuje pouze jeden způsob řešení - změna práce.

5 důležitých signálů, že nastal čas na změnu práce

  1. Stereotyp - každý den vás čekají ty samé úkoly a už několik měsíců jste se nesetkali s něčím novým. Neučíte se žádným novým úkolům, a už vůbec se nikam neposouváte. Práci vykonáváte mechanicky s hlavou plnou myšlenek na cokoliv jiného.

  2. Pocit nevyužitelnosti - kdysi jste měli hodně nápadů, jak udělat něco jinak a lépe. Vaše kreativita a nápady však nejsou žádoucí.

  3. Nedocenění - svou práci odvádíte dobře, v práci trávíte přesčasy a kolegům vycházíte maximálně vstříc. Žádné “děkuji” vás ale nečeká a nadstandardní odměna je ve vaší společnosti sprosté slovo.

  4. Stres - do práce chodíte bez nadšení a s odporem. Den co den se musíte přemlouvat, abyste vstali a do práce vůbec šli. Každý den prožíváte stres z práce a úkolů, které vám nesedí a jsou vám nepříjemné.

  5. Negativní prostředí - nejenže vám nevyhovuje vaše pozice a její náplň, ale ani atmosféra nestojí za moc. Vaši kolegové jsou podráždění a nepříjemní. Všichni si stěžují na všechno a za zády na sebe hází špínu.

 

Pokud jste dočetli až sem, pravděpodobně se v podobné situaci nacházíte. Víte, že vás současná práce neuspokojuje, přesto do ní stále chodíte. Proč se vlastně lidé bojí změnit zaměstnání, které je činí tolik nešťastnými? Někteří se bojí změny, u níž předem netuší, jak dopadne. “Tady” mají alespoň nějaké jistoty a plat. Obávají se nejisté budoucnosti, ztráty pravidelného příjmu a některé trápí nízké sebevědomí a dle jejich názoru nedostatečná kvalifikace.

Práce ovlivňuje naši spokojenost i zdraví

Dlouhodobá duševní nepohoda má vliv nejen na celkovou životní spokojenost, ale i na zdravotní stav. Lidé, kteří prožívají stres v práci každý den, mnohem častěji provází různé zdravotní obtíže. Ty však nevyřeší lékař a léky, ale odstranění přičiny potíží - změna práce. Zatímco pro některé se nejedná o nic zásadního (práci mění každé 2 až 3 roky), pro osoby, kteří do stejného zaměstnání chodí dlouhé roky, je to zcela zásadní životní krok. Jak na změnu práce?

 

3 kroky, jak úspěšně změnit práci:

 

  1. Ujasněte si, co byste chtěli dělat - chcete dělat tu samou práci, ale nevyhovuje vám firma a kolegové? Chcete úplně změnit obor, naučit se něco nového? Rádi byste získali práci, kde se budete moci posouvat dál? Prozkoumejte své možnosti, schopnosti a dovednosti a najděte si obor, do kterého chcete vstoupit.

  2. Zapracujte na svém životopise, zlepšete si kvalifikaci - první dojem je zásadní. Podívejte se na svůj stávající životopis a nechte si poradit od odborníků, jak by měl vypadat. Chybí vám některé dovednosti, schopnosti a znalosti? Doplňte si je. Existují nejrůznější kurzy, které vás na nové zaměstnání připraví.

  3. Vstupte na trh práce - trh práce neustále nabízí, hledá a poptává. Pročítejte poptávky, odpovídejte na inzeráty, nestyďte se přihlásit do pracovní agentury. Ptejte se u známých. Pracujte na sobě. Trénujte si pohovory, učte se a vzdělávejte se. Hledání práce je dlouhodobý proces, v němž je kvalitní příprava zásadní.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality