Podpůrný program Pětadvacítka byl oficiálně prodloužen 20. dubna, kdy vláda společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) rozhodla, že o příspěvek ve výši 500 Kč za den mohou podnikatelé žádat i po 30. dubnu, kdy měl být program pvodně ukončen.
K dnešnímu dni požádalo o finanční podporu od státu více než 200 000 živnostníků. Velký podíl na vysokém počtu žádostí má zejména jednoduchá žádost a velmi mírné podmínky. Žádost lze online stáhnout a vyplnit na stránkách na stránkách Daňového portálu. Žádost mohou živnostníci a podnikatelé, kterým je podpora určena, podat do 29. června 2020.
Finanční správa uvedla, že ke dni 17. dubna 2020 vybavila přibližně 77 000 žádostí o státní příspěvek a zadala příkaz k vyplacení 1,89 miliardy korun. K 20. dubnu celková částka činila již 3,4 miliardy korun.
O bonus ve výši až 25 000 Kč (po 30. dubnu nejvýše 19 500 Kč) mohou žádat osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které podnikatelskou činnost vykonávají jako hlavní činnost, případně jako činnost vedlejší, ale to pouze tehdy, pokud zároveň nevykonávaly zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.
Druhou podmínkou je aktivní podnikatelská činnost ke dni 12. března 2020 a za třetí čestné prohlášení, ve které žádající OSVČ čestně prohlašuje, že kvůli opatření souvisejících s novým typem koronaviru nemohl vykonávat činnost zcela nebo zčásti nad míru obvyklou. Veškeré podrobnosti týkající se podmínek získání bonusu jsou uvedeny v článku o žádosti o "Pětadvacítku".
Na základě rozhodnutí vlády mohou postižení podnikatelé získat finanční příspěvek i v dalších týdnech až do 8. června 2020, kdy by měla být všechna omezení postupně
uvolněně. Podmínky přitom zůstávají stejné. Žádost včetně čestného prohlášení je nutné vyplnit a zaslat znovu. Nejzazším datem podání žádosti je 29. červen 2020.
Žádost lze vyplnit online a na příslušný finanční úřad odeslat prostřednictvím e-mailu, pošty či datové schránky. Žádost je možné také odevzdat osobně na podatelnách nebo vhodit do sběrných boxů, které se nachází přímo před budovami finančních úřadů.
Ředitelka finanční správy Tatjana Richterová živnostníky upozorňuje, aby žádosti OSVČ vyplňovalI důsledně. Celá řada podaných žádostí totiž obsahuje zbytečné chyby jako chybějící IČ, DIČ, rodné číslo, číslo bankovního účtu či podpis žadatele (ten není nutný pouze v případě podání prostřednictvím datové schránky). Některé žádosti byly dokonce podány opakovaně a jiné byly zase zaslány na špatné podatelny.
Podle ministryně by měl být počet žadatelů o druhý kompenzační bonus výrazně nižší a to z důvodu postupného uvolňování opatření od 20. dubna, od kdy mohou živnostníci postupně obnovovat svou činnost.
Celkem by dle odhadů mělo o příspěvek požádat až 700 000 živnostníků a státní rozpočet by měl vyplatit zhruba 13,6 miliard korun. Žadatelům, kteří podmínky nesplňují a o bonus přesto požádají, hrozí riziko pozdějšího doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a navrch úrok z prodlení.
Podobné články
Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.
Celá aktualitaBankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.
Celá aktualitaPokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.
Celá aktualitaPlatba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.
Celá aktualitaS půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.
Celá aktualitaKvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.
Celá aktualitaPodpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.
Celá aktualitaV pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.
Celá aktualita