Stále více lidí propadá nakupování online. Na internetu si mohou v klidu nejen prostudovat zboží, ale také porovnat ceny v různých obchodech a nechat si zboží poslat přímo k sobě domů. Nakupování a zejména placení na internetu však má i své stinné stránky. Nechcete-li v letošním roce prožít smutné svátky, zopakujte si zásady, jak na internetu platit bezpečně a bez obav.
Alarmující zprávou je, že téměř 55 procent Čechů stále platí online bez 3D Secure zabezpečení. Vystavují se tak riziku, že naletí podvodníkům, nebo obchodníkům poskytnou příliš mnoho informacím o svých platebních kartách. K placení také často využívají počítač, k němuž mají přístup další lidé nebo nemá aktualizovaný software s antivirovou ochranou.
Chcete-li na internetu nakupovat bezpečně a zároveň si chránit soukromí, nikdy nenakupujte u obchodníků, kteří nepodporují 3D Secure zabezpečení. 3D Secure zajišťuje komunikaci mezi obchodníkem a platební bránou v šifrované podobě, aby se k němu nedostaly žádné údaje o zákazníkovi. Navíc kupující každou platbu musí potvrdit SMS klíčem, který mu přijde na mobilní telefon.
Se zvyšující se oblibou nakupování na internetu e-shopy doslova rostou jako houby na dešti. Zdaleka ne každý se přitom může pochlubit nejen bohatou nabídkou zboží a nízkými cenami, ale také kvalitními službami. Předtím, než se rozhodnete kliknout na tlačítka “objednat” a “zaplatit”, vyhledejte se reference k vybranému e-shopu.
Spokojenost zákazníků je při nakupování online velmi důležitá. Nejde pouze o to, zda vám zboží dorazí včas, ale zda vám dorazí vůbec. Bohužel i mezi e-shopy můžete poměrně snadno narazit na podvodníky. Zboží nemusíte obdržet vůbec, může být poškozené nebo vám doručí úplně něco jiného.
"Lidé často podceňují bezpečnostní rizika. Při výběru obchodníka je pro ně rozhodující pouze cena, navíc si o obchodníkovi dopředu nic nezjistí, proto se může snadno stát, že naletí na podvodný e-shop, který je naláká na neobvykle nízké ceny," upozorňuje na možné riziko Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB.
Špatné zkušenosti se spotřebitelům nevyhýbají ani v případě nakupování na internetu. Zákazníci si nejčastěji stěžují na nedodržení slíbené dodací lhůty nebo dodání poškozeného zboží. Problémy bývají také s reklamací poškozeného nebo nefunkčního zboží. Bohužel se vyskytují i případy, kdy kupujícím nedorazilo zaplacené zboží vůbec.
Prvním krokem řešení problému je komunikace s obchodníkem, u něhož jste si zboží objednali, a který platbu přijal. Pokud to nepomáhá a obchodník se brání nebo vůbec nereaguje, pomoci může banka. Jedná se o službu známou jako chargeback, kdy má zákazník právo v určitých případech žádat vrácení peněz na kartu. Podle bank lidé této služby využívají stále častěji.
Podobné články
Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.
Celá aktualitaBankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.
Celá aktualitaPokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.
Celá aktualitaPlatba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.
Celá aktualitaS půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.
Celá aktualitaKvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.
Celá aktualitaPodpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.
Celá aktualitaV pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.
Celá aktualita