Úspory.cz >> Finance >> Spotřebitelé poznají vliv EET na vyšších cenách
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Spotřebitelé poznají vliv EET na vyšších cenách

19.01.2017 Finance Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se spotřebitelů nedotknou tolik jako samotných živnostníků a podnikatelů. Nejvíce to poznají na růstu cen, před kterými varovali samotní podnikatele. Nová čísla potvrzují, že se varování vyplnila. Již v prosinci byl zaznamenán rychlejší meziroční růst cen.

Zavedení EET se nejvíce projevilo v oblasti restaurací a ubytování. Zavedení EET a zakoupení příslušných technologií podnikatelům navýšilo náklady, což se řada z nich rozhodla zohlednit ve vyšších cenách za nabízené služby či zboží. Meziroční růst cen se v prosinci zvýšil na 2 % oproti listopadovým 1,5 %. Na vině je podle České národní banky mimo jiné i EET.

 

Nejvíce rostou ceny v oblasti ubytování a stravování

V loňském roce spotřebitelské ceny průměrně vzrostly o 0,7 %, což je nejvíce od prosince roku 2012. Před rokem se průměrná míra inflace pohybovala okolo 0,3 %. Největší růst ceny byl přitom zaznamenán v oblasti ubytování a restauračních zařízení. Narůst o 0,7 % byl vyšší, než odhadovaly aktuální prognózy. "Příspěvek zavedení EET do celkové inflace lze odhadnout na jednu až dvě desetiny procentního bodu," uvedla Česká národní banka.

Ministr financí Andrej Babiš, který se o prosazení zavedení EET jako kroku proti nepoctivým podnikatelům zasloužit, podobná tvrzení razantně odmítá. Podle něj zdražili pouze ti podnikatelé, kteří před zavedením EET řádně nevykazovali tržby.

Nejlevnější nabídky na gastronomické zážitky a senzační ubytování najdete na Slevy.Uspory.cz

Zdražila i obědová meníčka

Průzkum mezi 4 000 restauračními provozovnami ukázal, že vzrostly i ceny obědových menu. Největší šok čekal na strávníky ve Středočeském kraji, kde obědy v průměru zdražilo o 9,5 koruny. V hlavním města obědy zdražily cca o 5,2 korun.

Varovná slova restaurací se naplnila a drtivá většina provozovatelů přistoupila ke zdražení svých obědových meníček. Na obhajobu restaurací je potřebné říci, že růst cen v meziročním srovnání není tak dramatický,“ uvedl Jakub Lukáš, spoluzakladatel portálu www.menicka.cz, který průzkum provedl.

 

Ohrozí EET oblíbený stánkový prodej?

Zavedení EET s největší pravděpodobností negativně postihne oblíbený stánkový prodej kvalitních českých potravin na tzv. farmářských trzích, tradiční selských slavnostech či při prodejích zemědělských a potravinářských produktů na akcí zvaných “prodeje ze dvora”. Zdaleka ne každému provozovateli trhů, prodejních akcí či výlovů se vyplatí pořízení technologií, které s EET souvisí.

Přitom maloprodeje regionálních, farmářských a selských nápojů a potravin jsou často jedinou možností, jak běžnému spotřebiteli nabídnout výrobky, s nimiž se ve velkoobchodních sítích nemají šanci setkat. Jedná se přitom o skutečně tradiční, čerstvé a velmi kvalitní potraviny české původu.

 

K reklamaci zboží účtenka stačit nebude

Poslední důležitou informací je fakt, že povinná účtenka pro EET nenahradí doklad o zakoupeném zboží a nelze ji tedy uplatnit při reklamaci. Dle zákona má spotřebitel nárok na doklad o zakoupení zboží se všemi náležitostmi a měl by mu být vydán v momentě poskytnutí služby či zakoupení výrobku. S největší pravděpodobností si však o něj bude muset spotřebitel žádat sám.


Povinná účtenka EET totiž nemusí obsahovat informace, které jsou pro úspěšnou reklamaci důležité (např. zkrácená doba trvání odpovědnosti za vady, vady a nedostatky, potvrzení koupě u daného prodejce, apod.). „Spotřebitelům doporučujeme, aby na vystavení dokladu o zakoupení se všemi náležitostmi stále trvali a nespokojili se jen s účtenkou vyplývající ze zákona o evidenci tržeb, tzv. EET,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Štítky: Česká národní banka |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality