Jízda autem v zimě je nejen náročnější ale především rizikovější. Na mokré vozovce pokryté břečkou, sněhem nebo v horším případě ledem se s autem hůře manipuluje. Stačí malá chyba a auto se stane neovladatelným. Jízda na silnici vyžaduje větší opatrnost a soustředění. Zapomínat byste však neměli ani na technický stav vozidla. Pro bezpečnější jízdu na silnici jsme si pro vás připravili pár tipů.
Připomeňme si povinnost, která je právě v tuto zimu zásadní. Pneumatiky jsou v ČR povinné od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemních komunikací nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo k tomu může dojít během plánované jízdy. Ruku na srdce, je vaše vozidlo řádně přezuté a pokud ano, splňují použité zimní pneumatiky požadavek na hloubku dezénu minimálně 4mm?
Zima je v plném proudu a stav vozidla je doporučeno mít důkladně zkontrolováno před začátkem zimy. Zkontrolovat zapalovací svíčky, stav baterie, hladinu motorového oleje a nemrznoucích kapalin však můžete i během zimy. Nezapomeňte kapaliny doplňovat, je-li to nutné.
V létě si vystačíte s povinnou výbavou, kterou v autě mít musíte. V zimě však nezapomeňte na následující výbavu, kterou s největší pravděpodobností využijete:
Nepodceňujte pojištění Vašeho vozu. K povinnému ručení se určitě vyplatí i havarijní pojištění, které chrání Vaše vozidlo před škodami vzniklými v důsledku odcizení vozidla, havárie, vandalismu, neoprávněného užití vozidla nebo v případě živelných pohrom. Na rozdíl od povinného ručení Vám v případě havárie, kterou zaviníte, pojišťovna uhradí škodu na Vašem vlastním vozidle.
škrabka na sklo na odstraněně námrazy
smetáček na sníh
řetězy na pneumatiky nejen pro jízdu v horách
rozmrazovač na skla a přimrzlé stěrače, příp. do zámků
rozjezdové gumové pásy (rohožky) pro nouzový rozjezd
náhradní nemrznoucí kapalinu do -25 °C
Počasí je v zimě zrádné. Sledujte předpověď počasí a to zejména tehdy, pokud plánujete delší cestu nebo cestu na hory. Zjistěte si také dopředu, jak cesta vypadá (uzavírky, nehody apod.). Před každou jízdou zkontrolujte auto od stavu pneumatik až po kapaliny. Odstraňte námrazu, sníh a vždy mějte dostatek paliva (v případě dlouhého stání kvůli nehodě jej budete potřebovat na topení v autě). Pro všechny případy mějte nabitý mobilní telefon pro případ nouze.
V zimě hrozí nejen námraza, sníh a led, ale s ohledem na podmínky také horší viditelnost, kalamity, kolony, vyjeté koleje, riziko aquaplaningu a proto:
jezděte tak, abyste byli schopni vozidlo bezpečně ovládat za každé situace
dbejte, aby jízda byla klidná, plynulá a opatrná bez náhlých změn rychlosti a směru
rychlost jízdy přizpůsobte stavu vozovky
brzděte plynule a opatrně, aby řidiči za vámi dokázali včas reagovat
dodržujte dvojnásobnou vzdálenost mezi vozidly
neustále sledujte provoz kolem sebe
předjíždějte s rozmyslem
v případě nutnosti zastavte na místě mimo silnici (parkoviště, benzínové pumpy, okrajové cesty apod.)
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita