Všeobecně je rozšířený názor, že pojišťovna nemusí uhradit škodu majiteli poškozeného vozidla, který způsobil nehodu na letních pneumatikách i přesto, že má sjednané havarijní pojištění. To však není pravda. Důvodem vzniku tohoto mýtu je příliš volný výklad zákona a povinnosti obouvání zimních pneumatik. Terčem kritiky například bývá také Švýcarsko, které podobnou povinnost zavedenou nemá vůbec. Pokud však takový řidič způsobí nehodu, zaplatí mnohem více než řidič, jehož vozidlo jezdí na zimních pneumatikách, a navíc dostane pokutu za brzdění provozu.
Povinnost obutí zimních pneumatik platí již tři roky. Pro poskytovatele povinného ručení i havarijního pojištění to znamenalo změnu v přístupu vyplácení pojistného plnění, pokud majitel vozidla má i v tomto období letní pneumatiky. Většina motoristů se domnívá, že jim pojišťovna nezaplatí ani korunu. To je však mýtus. Pojišťovna nejprve musí prokázat přímou souvislost mezi vznikem nehody a použitím letních pneumatik.
Do roku 2011 se pojišťovny chránily tak, že do smluvních podmínek vkládaly nutnost použití zimních pneumatik. V případě porušení této povinnosti pojišťovna krátila pojistné plnění či požadovala zvýšení spoluúčasti. V případě povinného ručení však pojistného plnění krátit nemohla.
"Každý rok se však setkáváme s desítkami případů, při nichž nevhodné obutí hraje hlavní roli při vzniku a rozsahu škody způsobené v silničním provozu,“ uvedl Pavel Fišer, ředitel Útvaru likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny. Než pojišťovna vyplatí poškozenému pojistné plnění, důkladně celou pojistnou událost řeší. Předmětem řešení je zejména příčina vzniku nehody. Pokud pojišťovna prokáže, že na vzniku nehody měly letní pneumatiky přímý vliv, má právo zkrátit či zcela zamítnout vyplatit pojistné plnění u havarijního pojištění. U povinného ručení může dokonce vyplacené plnění požadovat po viníkovi nehody.
Zdaleka ne všichni motoristé respektují zákon a na zimní pneumatiky přezouvá zhruba 62 procent řidičů. Dalších šest procent jezdí na zimních pneumatikách po celý rok a tři procenta celoročně používají letní pneumatiky. "Čeští řidiči mají svůj názor na čas, kdy gumy měnit. Jen třicettři procent z nich nechává měnit pneumatiky podle data uvedeného v zákoně. Více než polovina nechává přezout auto podle počasí, tedy i dříve než k 1. listopadu. Necelá desetina řidičů čeká na špatné počasí a jedno procento na první sníh," řekl Jiří Cívka, mluvčí Generali.
Podobné články
Od letošního dubna se čeští motoristé nemohou vymlouvat na to, že zapomněli na datum vypršení platnosti STK. Od začátku dubna registr vozidel řidičům zasílá upozornění na končící STK a prostřednictvím zprávy do datové schránky dva měsíce před.
Celá aktualitaPrvní čtvrtletí máme za sebou a můžeme zhodnotit nové trendy v oblasti pojištění vozidel. Nejedná se pouze o zdražení povinného ručení, pojišťovny více využívají moderní technologie. Například takové vyřízení pojistné události by mohlo probíhat mnohem rychleji.
Celá aktualitaJeště nedávno komplexní pojištění vozidel představovalo povinné ručení společně s havarijním pojištěním. To pomalu přestává platit. Povinné ručení se mění a zahrnuje stále více služeb, které původně spadaly pod havarijní pojištění. Je možné už dnes havarijní pojištění nahradit rozšířením povinného ručení?
Celá aktualitaZatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.
Celá aktualitaOd 1. listopadu do 31. března platí v České republice zákonná povinnost přezutí vozidla na zimní pneumatiky, pokud se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu, led, námraza nebo lze výskyt sněhu a ledu v průběhu jízdy předpokládat s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Používání zimních pneumatik v zimě má své oprávnění. Jsou mnohem lépe přizpůsobené zimním podmínkám a jízda je výrazně bezpečnější. Jak jste na tom vy? Už máte přezuto?
Celá aktualitaKaždý podzim pojišťovny evidují vyšší počet pojistných událostí způsobených srážek se zvířaty. Důvodem jsou kratší dny a horší viditelnost. Na silnicích se v těchto dnech pohybuje stále více zvířat. Zejména v brzkých ranních hodinách a navečer by řidiči měli dávat větší pozor. Nejnebezpečnější jsou velká zvířata jako například divočáci.
Celá aktualitaRiziko krádeže auta není zanedbatelné a určitě se vyplatí mít vedle povinného ručení sjednané dobré havarijní pojištění, které případnou krádež pokryje po finanční stránce. Pokud však chcete snížit riziko, že vám auto ukradnou, využijte některý z mnoha systémů chránících vozidlo před nenechavýma rukama zlodějů. Ne každý systém však zloděje dokáže odradit.
Celá aktualitaHavarijní pojištění je obvyklé u nových a dražších vozidel. Je to logické. Havarijní pojištění je sice praktické a vyplatí se, když dojde k problému. Je však také relativně drahé, a proto je mnozí řidiči příliš neřeší. Na cestách po zahraničí bychom se však měli chránit lépe. Hodit se může krátkodobé havarijní pojištění.
Celá aktualita